Eiropas Komisija (EK) šodien pieņēma tiesību akta priekšlikumu, lai zibmaksājumus eiro valūtā darītu pieejamus katram iedzīvotājam un uzņēmumam, kam ir bankas konts Eiropas Savienībā (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs, informē EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.
Priekšlikuma mērķis ir nodrošināt, ka eiro zibmaksājumus visā ES ir iespējams veikt par pieņemamu cenu, drošā veidā un bez šķēršļiem.
EK norāda, ka zibmaksājumi sniedz cilvēkiem iespēju jebkurā diennakts laikā pārskaitīt naudu desmit sekunžu laikā. Tie notiek daudz ātrāk par tradicionālajiem kredīta pārvedumiem, kurus maksājumu pakalpojumu sniedzēji pieņem tikai darba laikā un kuri nonāk maksājuma saņēmēja kontā tikai nākamajā darbdienā, kā rezultātā šis process var ilgt līdz pat trim kalendārajām dienām.
Zibmaksājumi ir ievērojami ātrāki un ērtāki patērētājiem, piemēram, lai apmaksātu rēķinus vai saņemtu steidzamus pārskaitījumus. Turklāt tie palīdz būtiski uzlabot naudas plūsmu un rada izmaksu ietaupījumus uzņēmumiem, jo īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), tostarp mazumtirgotājiem.
Tie ļauj atbrīvot finanšu sistēmā bloķētu, tā teikt, "karājošos" naudu, ko līdz ar to var agrāk izmantot patēriņam vai ieguldījumiem. Taču 2022.gada sākumā tikai 11% no visiem eiro kredīta pārvedumiem ES bija tūlītēji pārvedumi. Šā priekšlikuma mērķis ir novērst šķēršļus, kas kavē zibmaksājumu un to sniegto priekšrocību plašāku izmantošanu.
Priekšlikumā, ar ko groza un modernizē 2012.gada Regulu par vienoto euro maksājumu telpu (SEPA), attiecībā uz eiro zibmaksājumiem ir noteiktas četras prasības. Pirmā prasība ir tūlītēja eiro maksājumu vispārēja pieejamība, paredzot pienākumu ES maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, kuri jau piedāvā kredīta pārvedumus eiro, noteiktā laikposmā sākt piedāvāt arī tūlītējus pārvedumus.
Otrā prasība ir tūlītēja eiro maksājumu pieejamība cenu ziņā, paredzot pienākumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem nodrošināt, ka cena, ko iekasē par zibmaksājumiem eiro, nepārsniedz cenu, ko iekasē par tradicionālajiem, netūlītējiem kredīta pārvedumiem eiro.
Trešā prasība ir palielināt uzticēšanos zibmaksājumiem, nosakot pakalpojumu sniedzējiem pienākumu pārbaudīt atbilstību starp maksātāja norādīto bankas konta numuru (IBAN) un saņēmēja vārdu vai nosaukumu, pirms maksājuma veikšanas brīdinot maksātāju par iespējamu kļūdu vai krāpšanu.
Ceturtā prasība ir tūlītēja eiro maksājumu raita apstrāde, vienlaikus joprojām efektīvi veicot pārbaudes par personām, uz kurām attiecas ES sankcijas: tiek ierosinātas izmantot procedūru, saskaņā ar kuru maksājumu pakalpojumu sniedzēji vismaz reizi dienā pārbaudīs, vai to klienti nav saistīti ar ES sankciju sarakstiem.
Ar šo priekšlikumu tiks atbalstīta inovācija un konkurence ES maksājumu tirgū, pilnībā ievērojot spēkā esošos noteikumus par sankcijām un finanšu noziegumu apkarošanu. Tas arī palīdzēs EK sasniegt plašākus mērķus digitalizācijas un atvērtas stratēģiskās autonomijas jomā. Šī iniciatīva atbilst EK prioritātei nodrošināt tādu ekonomiku, kas darbojas cilvēku labā un rada pievilcīgāku investīciju vidi.
Zibmaksājumu pieejamība un iespējamās saistītās maksas dažādās dalībvalstīs ievērojami atšķiras, un tas kavē tūlītēju pārvedumu ieviešanu vienotajā tirgū. Tāpēc ir nepieciešama leģislatīva iejaukšanās, lai visā ES palielinātu tūlītēju eiro maksājumu izmantošanu un ļautu baudīt to sniegtos guvumus ES iedzīvotājiem un uzņēmumiem, jo īpaši MVU. MVU par labu nāktu arī labāka naudas plūsma un lielāka maksāšanas līdzekļu izvēle.
Ar šodien iesniegto priekšlikumu tiek pildīta galvenā apņemšanās EK 2020.gada stratēģijā "Neliela apjoma maksājumi", kuras mērķis bija pilnībā nodrošināt zibmaksājumu izmantošanu ES. Tas paredz grozījumu 2012.gada Regulā par vienoto eiro maksājumu telpu, kurā jau ir ietverti vispārīgi noteikumi par visiem eiro (SEPA) kredīta pārvedumiem.
Ar šo grozījumu tiek pievienoti īpaši noteikumi par eiro (SEPA) zibmaksājumiem. Priekšlikumā ir paredzēti pakāpeniski īstenošanas termiņi, kas diferencēti dažādiem iniciatīvas komponentiem, eirozonas dalībvalstīm un tām dalībvalstīm, kuras nav eirozonas dalībnieces, lai nodrošinātu adekvātu īstenošanas laiku un pilnīgu proporcionalitāti.