Lai veicinātu apsaimniekotāju aktīvāku komunikāciju ar dzīvokļu īpašniekiem un tādējādi novērstu parādu veidošanos, mazinātu nemaksātāju skaitu un sekmētu esošo parādu piedziņu, paredzēts paplašināt pārvaldnieka pienākumu loku un atbildību par apsaimniekošanu.
Dialogs ar dzīvokļu īpašniekiem īpaši svarīgs ir parāda izveidošanās sākumposmā, kas ļautu samazināt tā uzkrāšanos, norāda Ekonomikas ministrija (EM). Tāpēc EM rosinājusi grozījumus Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā, kas izstrādāti ar mērķi paplašināt pārvaldnieka pienākumu loku un līdz ar to arī atbildību par īpašuma efektīvu apsaimniekošanu. Grozījumi atbalstīti šodienas Ministru kabineta sēdē.
EM rosinātie grozījumi Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā paredz precizēt līguma veidus, kurus, pildot uzdotās pārvaldīšanas darbības, pārvaldnieks kā pilnvarotā persona slēdz dzīvokļu īpašnieku vārdā, un līgumos, kurus pārvaldnieks slēdz savā vārdā, kā arī paredz nosacījumu par to, ka, saņemot pilnvarojumu dzīvokļu īpašnieku vārdā slēgt līgumus, pārvaldnieks vienlaikus uz likuma pamata iegūst tiesības veikt maksājumus un saņemt maksājumus, kā arī vērsties tiesā pret dzīvokļa īpašnieku, pat ja tas nav norādīts pārvaldīšanas līgumā.
Lai samazinātu gadījumus, kad parādu par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, pieaugums rodas pārvaldnieka bezdarbības dēļ, paredzēts noteikt no likuma izrietošu pārvaldnieka pienākumu kontrolēt no pārvaldīšanas līguma, kā arī uz pārvaldīšanas uzdevuma pamata iegūto saistību izpildi.
Saistību izpildes kontrole ietver: izziņas par saistību izpildi sagatavošanu; brīdinājumu sagatavošanu par saistību izpildes kavējumu; prasības celšanu tiesā pret dzīvokļa īpašnieku par maksājumu saistību neizpildi vai nepienācīgu izpildi.
Savukārt, lai novērstu riskus par iespējamo katra pārvaldnieka sensitīvās informācijas par viņa tirgus daļu nonākšanu konkurentu rīcībā, ir paredzēts pārvaldnieku reģistrā iekļaujamo ziņu dalījums publiskojamās un nepubliskojamās ziņās.
Grozījumi paredz, pastāvot objektīvām grūtībām, organizēt likumam atbilstošu pārvaldīšanas līgumu noslēgšanu starp dzīvokļu īpašniekiem un dzīvokļu īpašnieku biedrībām vai kooperatīvajām sabiedrībām. Grozījumos ietverts uz likuma pamata esošs pilnvarojums līdz pārvaldīšanas līgumu noslēgšanai biedrībām un kooperatīvajām sabiedrībām nodrošināt obligāti veicamās pārvaldīšanas darbības attiecīgajās dzīvojamās mājās.
Ievērojot faktu, ka šobrīd neviena no profesionālās kompetences novērtēšanas institūcijām vēl nav deleģēta veikt pārvaldnieku profesionālās kompetences novērtēšanu, līdz 2013. gada 30. jūnijam ir pagarināts termiņš, kurā pārvaldnieks var veikt profesionālās kompetences novērtēšanu.