Notikumi Ukrainā un Krievijas rubļa nestabilā situācija ietekmēs arī tūristu plūsmu uz Latviju
Latvijas tūrisma nozares pārstāvji jau šobrīd prognozē, ka neziņa par turpmāko noteikti ietekmēs nozari. Tomēr, kādas konkrēti varētu būt sekas, pagaidām neviens vēl nesteidz prognozēt.
Kopš pagājušā gada vasaras sākuma eiro cena rubļos pieaugusi jau vairāk nekā par 22%, un eļļu ugunij pielējusi arī Krimas krīze. Šogad Krievijas tautsaimniecībai daudzi paredz recesiju, un nav izslēgts, ka viss notiekošais ietekmēs arī ceļotgribētājus.
Ekonomiskās sekas
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītājs Jānis Vālodze DB norādīja, ka visi šie notikumi noteikti ietekmēs Latvijas tūrisma nozari. «Pirmais iemesls ir Krievijas iedzīvotāju pesimisms par nākotnes finansiālo stabilitāti, kas jau aizsākās novembrī un tiks tikai pastiprināts ar jebkuru pret Krieviju ieviesto sankciju. Vēl viens ļoti būtisks faktors, kas jau tagad negatīvi ietekmē mūsu tūrisma nozari, ir straujais rubļa kursa kritiens pret eiro. Tas neapšaubāmi sadārdzina visu ceļojumu, un neliels skaits ceļojumu jau tiek atcelti. Ja kursa svārstības nemazināsies, tad arī Krievijas tūristu plūsma uz eirozonas valstīm, visticamāk, saruks,» teic J. Vālodze, piebilstot, ka pozitīvais faktors ir tas, ka nestabilās situācijas dēļ atsevišķi pasākumi tiek pārcelti no Ukrainas un pat no Krievijas uz Latviju.
Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes locekle Vita Jermoloviča norāda, ka tūrisma nozari neietekmē tik ļoti politiskās, cik ekonomiskās sekas – svārstīgais rubļa kurss samazina vidējā Krievijas iedzīvotāja pirktspēju, kas novedīs pie situācijas, ka daudzi vairs nevarēs atļauties doties ceļojumos, tostarp uz Latviju.
Pāragri spriest
Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) direktors Armands Slokenbergs DB gan norāda, ka šobrīd ir pāragri spriest par iespējamām sekām. Tomēr ir virkne faktoru, kas var nākt nozarei par sliktu. «Kaut kādas svārstības notiks, tāpēc ir jābūt piesardzīgiem. Iespējams, nozarei tomēr šis gads nebūs tik labs, kā bija plānots pirms tam,» piebilst A. Slokenbergs. Arī J. Vālodze atzīmē, ka šobrīd sezonas attīstību neņemas prognozēt.
«Lai arī pašlaik izskatās, ka sezonai vajadzētu daudz maz izdoties, ir jāņem vērā, ka tūristi no Krievijas veido 25–30%, tādēļ jebkādas politiskas vai ekonomiskas svārstības noteikti neies secen tūrisma industrijai. Lai arī Eiropas ienākošais tūrisms pašlaik izskatās stabili, sākoties plašām un abpusējām sankcijām, arī tas var kļūt daudz jutīgāks,» skaidro J. Vālodze. Nesen aizvadītājā tūrisma izstādē Maskavā Rīgas un Latvijas stends bijis labi apmeklēts. Taču, tā kā tūrisma sezona ir tikko sākusies, esot vēl grūti noteikt, vai un cik lielā mērā mainīsies tūristu skaits no Krievijas, saka V. Jermoloviča.
Jūrmalas domes pārstāve Elita Cepurīte DB pastāstīja, ka pašvaldība aptaujājusi lielākās viesnīcas un sanatorijas, un lielākā daļa atzinusi, ka pagaidām neizjūt nekādas izmaiņas rezervācijām no Krievijas. Jāmin, ka Jūrmalā tradicionāli vislielākais tūristu skaits ir tieši no Krievijas. Arī pērn no kopējā skaita 38,1% tūristu bija no Krievijas. Šobrīd vienīgais Latvijas tūrisma operators, kurš paziņojis, ka saistībā ar Krievijas politiku attiecībā uz Ukrainu atcels iecerētos braucienus uz Krieviju, ir Impro ceļojumi. Savukārt citi operatori pagaidām negrasās sekot Impro pēdās. Tūrisma aģentūras Jēkaba ceļojumi direktors Uldis Alksnis atzīmējis, ka negatavojas atcelt nevienu braucienu uz Krieviju. Savukārt citi aptaujātie operatori norādīja, ka braucieni uz Krieviju šogad nemaz nav ieplānoti.