Rūpniecības smagsvara statusu Aizkrauklei nav izdevies saglabāt, tomēr pilsēta joprojām ir mājvieta vairākām nozīmīgām ražotnēm - tā īsumā var raksturot uzņēmējdarbības situāciju pilsētā, par kuras simbolisku pamatakmeni var uzskatīt Latvijas lielāko elektrības ražotni - Pļaviņu hidroelektrostaciju (HES), raksta laikraksts Diena.
Atšķirībā no Pļaviņu HES, kura šobrīd pēc uzstādītās jaudas ir Eiropas Savienības otrā lielākā HES un joprojām nodrošina pilsētai gan valstiski nozīmīga energoapgādes sistēmas mezgla statusu, gan vērā ņemamus nodokļu ieņēmumus, citu pilsētas ražotņu liktenis nav bijis labvēlīgs, norāda laikraksts. Piemēram, pilsētas gigantiskā VEF tālruņu rūpnīca, kura savulaik nodrošināja darbu aptuveni 2400 cilvēkiem, ir palikusi vairs tikai bijušo darbinieku atmiņās. Tiesa, vienlaikus Aizkraukle var lepoties ar vairākām nozīmīgām ražotnēm, kas ir tapušas no jauna jau pēc PSRS sabrukuma.
«Bez Pļaviņu HES nebūtu Aizkraukles,» laikrakstam uzsvēris Latvenergo valdes loceklis, ražošanas direktors un bijušais aizkrauklietis Māris Kuņickis, kurš norādījis, ka, balstoties uz laikabiedru atmiņām, jautājumā par pilsētas izveidi nozīmīga loma bijusi enerģētiķu lēmumam - Latvijā tolaik bijusi diskusija par to, vai būtu attīstāmas termoelektrostacijas vai HES, un attiecīgi lēmums par HES būvniecību bija iemesls pilsētas tapšanai. Šobrīd 884 megavatu elektrostacijas tiešā loma pilsētas dzīvē gan ir mazinājusies - lai arī elektrostacija joprojām ir vērā ņemams nodokļu avots, tajā nodarbināto cilvēku skaits daudzu miljonu latu vērtās ražošanas modernizācijas un uzņēmuma restrukturizācijas iespaidā ir samazinājies.
Kopumā Latvenergo Aizkrauklē šobrīd nodarbina 132 darbiniekus, no kuriem 115 ir vietējie iedzīvotāji, un darba vietas aizkraukliešiem nodrošina ne tikai elektrostacija, bet arī Sadales tīkla Aizkraukles nodaļa, un, kā norādījis Pļaviņu HES direktors Aldis Bogdanovičs, elektrostacijas periodisko uzturēšanas un remontdarbu laikā tā dod papildu darbu arī apakšuzņēmējiem.
Lai gan vairākus nozīmīgus uzņēmumus Aizkraukle pēc PSRS sabrukšanas zaudēja, pilsētai nedaudz ir izdevies atgūt zaudēto - divas vairāk nekā 60 miljonus ASV dolāru vērtas ražotnes un 186 jaunas darba vietas pilsētā ir izveidojis ASV koka durvju ražotājs SIA Jeld Wen Latvia, savukārt vietējiem uzņēmējiem piederošā kokzāģētava SIA AKZ nodarbina 200 cilvēku. Pēc apgrozījuma starp pilsētas lielākajiem uzņēmumiem ierindojas arī degvielas tirdzniecības uzņēmums Virši A, saldumu ražotājs SIA Mikas M, būvniecības uzņēmums SIA RRKP Būve un autoķīmijas ražotājs SIA Tilia-A, raksta Diena.