Latvija dažādu iemeslu dēļ nespēj pilnvērtīgi piedalīties valstij vēlamo lielo investoru medībās un panākt, lai tie paliek Latvijā.
To atzīst investoru interešu pārstāvji. Vēl vairāk - tiek ieteikts Latvijas valstij ne tikai vārdos, bet reālos darbos apvienot spēkus visām valsts un pašvaldību iestādēm, izstrādāt konkrētu pasākumu plānu kā pacīnīties par valstij vēlamu investīciju projektu piesaisti.
«Eiropas uzņēmumiem ir interese par ražošanas pārcelšanu, un Latvijai ir vairākas priekšrocības, tāpēc šādus investorus varam piesaistīt,» tā Latvijas Radio 4 raidījumā «Darbojošās personas» atzina ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Milzīgas ražotnes šobrīd ceļ ļoti reti, bet investori ienāk pamatā ar vidēju ražotni un darba vietām līdz 50 vai 100. «Latvija piedalās investoru medībās, taču Latvijai ir ierobežotas iespējas, un tās nav spēkos «norīt» tādu investīciju projektu kā, piemēram, kādu autorūpnīcu, taču vidēja izmēra ražotnes investoru varam piesaistīt, un šajā piesaistē konkurējam ar Poliju, Čehiju, citām Baltijas valstīm,» atzīst D. Pavļuts. Viņš uzsver, ka šādu investīciju piesaistei Latvijai ir speciāli izstrādāta stratēģija un arī metodoloģija, kā LIAA ar šādiem potenciālajiem investoriem strādā. Tiesa gan, pēc ministra sacītā, lai Latvija varētu izvēlēties, kurus investorus piesaistīt un kurus ne, valstij jābūt ļoti pievilcīgai. «Šobrīd pasaules mērogā uz Eiropu lielie investori skatās daudz mazāk nekā uz tādām valstīm kā Ķīna, Indija, Brazīlija, bet mūsu iespēja ir vidējo ražotņu investoru piesaiste vai arī tādu investoru piesaiste, kuri vēlas būt ES,» tā D. Pavļuts.
«Domāju, ka Latvija ar savu izcilo ģeogrāfisko stāvokli var piesaistīt daudz potenciālo investoru, kas šeit radītu darba vietas gan rūpniecībā, gan pakalpojumu sfērā, tomēr katras instances «savs ceļš» - spēku sadrumstalotība, konsekventas darbības trūkums (neskaitot neprognozējamas pārmaiņas uzņēmējdarbības vides - nodokļu politikā, valsts atbalsta politikā) un faktiska viena atbildīgā neesamība par vēlamo investīciju projektu piesaisti ir rezultāts tam, ka investori izvēlas citas valstis,» secina BDO Zelmenis & Liberte partneris Jānis Zelmenis.
Viņš atzīst, ka tām valstīm, kur valsts kopā ar vietējo pašvaldību sagatavo un konkrētajam investoram izsaka savu piedāvājumu, ir daudz labāki panākumi investīciju piesaistē. «Kas liedz šobrīd, piemēram, Mitsubishi projekta pievilināšanai Rīgā apvienot un kopīgu investoram vilinošu piedāvājumu paketi izstrādāt Ekonomikas, Satiksmes, Finanšu ministrijai kopā ar Rīgas pašvaldību, ieskaitot gan LIAA, gan Rīgas brīvostu? Ja par šo piesaisti cīnās viena pati LIAA ar Rīgas brīvostu vai Rīgas brīvosta viena pati, tad rezultāts var nebūt Latvijai labvēlīgs, jo par iespējamo valsts atbalstu šādam projektam ir grūti runāt bez ministriju pilnvarojuma,» skaidro J. Zelmenis. Viņaprāt, vēlamo investīciju piesaistē Latvijā ir jāatsakās no dalījuma - savējais un svešais. «Diemžēl tā vien rodas iespaids, ka investīciju piesaiste konkrētai teritorijai (pašvaldībai) vairāk ir vietējās varas nekā centrālās valdības uzdevums, kaut arī spēku samērs nav salīdzināms.