Ministru kabineta sēdē šodien, 19.jūnijā, tika akceptēti grozījumi Latvijas Garantiju aģentūras administrētajā mezanīna aizdevumu atbalsta programmā, nodrošinot plašāku pieejamību finanšu resursiem komercdarbības uzsākšanai un attīstībai, kā arī nosakot, ka mezanīna aizdevumu var izsniegt ne tikai kopā ar ilgtermiņa aizdevumu, bet arī finanšu līzingu.
«Mezanīns ir Latvijas uzņēmējiem salīdzinoši jauns finanšu instruments, taču pasaulē tas ir kļuvis par uzņēmēju vidū novērtētu instrumentu gadījumos, kad banku finansējums vairs nav pieejams,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Vienlaikus tiek atcelts minimālais aizdevuma apjoms. Ņemot vērā komersantu pieprasījumu, EM rosināja atcelt minimālo mezanīna aizdevuma summu (100 000 LVL), lai atbalstītu ieguldījumu projektu finansēšanu, kuru apjomi ir mazāki par 100 000 LVL.
Turpmāk programmas ietvaros tiks finansēti arī komersantu ieguldījumi ēku energoefektivitātes veicināšanā, tā nodrošinot ēku energoefektivitātes uzlabošanos, kā arī veicinot privātā sektora pieeju nepieciešamajam finansējumam, lai attīstītu energoservisa pakalpojumu sniegšanu Latvijā.
Mezanīna aizdevumu programma sniedz iespēju Latvijas maziem, vidējiem un lieliem uzņēmumiem, kā arī lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām saņemt aizdevumus tajos gadījumos, kad uzņēmumam trūkst pašu kapitāls un nodrošinājums, lai banka pilnā apjomā finansētu ieguldījumu projekta īstenošanu. Mezanīna aizdevums ir ilgtermiņa aizdevums, kas ir ar paaugstinātu kredīta risku un ir subordinēts attiecībā pret kredītiestādes sniegto ilgtermiņa aizdevumu. Mezanīna aizdevuma galvenās priekšrocības ir zemākas nodrošinājuma prasības.
Mezanīna aizdevumus kopš 2011.gada augusta izsniedz Latvijas Garantiju aģentūra; līdz 2012.gada 30.aprīlim programmas ietvaros ir iesniegti un apstiprināti 2 mezanīna aizdevuma pieteikumi 1,12 milj. LVL apmērā.
Kopējais Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums šai atbalsta programmai ir gandrīz 18 miljoni latu. Viena mezanīna aizdevuma maksimālais apmērs ir 700 000 latu, un tas nedrīkst pārsniegt 40% no ieguldījumu projekta kopējām izmaksām.