Latvijas mazo un vidējo komersantu mikrokreditēšanas programmā norakstīti kredīti 206 433 eiro apmērā, liecina Finanšu ministrijas (FM) apkopotā informācija.
Programmas mērķis ir ieviest mazo un vidējo komersantu un pašnodarbināto personu mikrokreditēšanas mehānismu un veicināt mikrokredītu pieejamību neliela biznesa uzsākšanai un attīstīšanai. Atbilstoši programmas mērķim mikrokredīti tiek piešķirti biznesa projektiem - nelielām investīcijām un apgrozāmajiem līdzekļiem visā Latvijas teritorijā.
Programmas īstenošanu 2009.gada 16.februārī sāka VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka", bet tagad to turpina VAS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum"). Programmas noslēgums ir paredzēts 2019.gada 31.decembrī.
Programmā tiek izsniegti aizdevumi no aizdevumu fonda. Laikā no programmas uzsākšanas līdz 2016.gada 30.septembrim "Altum" programmā ir piešķīrusi komersantiem un pašnodarbinātām personām 395 aizdevumus par kopējo summu 1 532 433 eiro, tostarp izsniegti 387 aizdevumi par 1 494 015, bet atmaksāti ir 1 274 537 eiro.
Tajā pašā laikā aizdevumu fonds no 2010.gada līdz 2016.gada pirmajiem deviņiem mēnešiem klasificējis kā zaudētus un norakstījis 73 aizdevumus 206 433 eiro apmērā. Programmā paredzēts, ka aizdevumu fonds no tā ienākumiem sedz aizdevumu fondā ieguldīto kredītresursu izmaksas un jau iepriekš minētos kredītriskus, savukārt par atlikušo summu tiek veiktas proporcionālas izmaiņas fondā.
FM norāda, ka no kopējā izsniegto aizdevumu skaita saskaņā ar 2016.gada deviņu mēnešu datiem aizdevumu atmaksas kavējumi bija 100% gadījumu. Tāpat problemātisko aizdevumu skaits ar aizdevumu atmaksas kavējumiem turpina saglabāties augsts.
Ministrijā atzina, ka mikrokredītu izsniegšana ir saistīta ar paaugstinātu risku, atbalsta saņēmēju nepietiekamas kredītvēstures, pieredzes, nodrošinājuma trūkumu dēļ utt., un parasti kavēto aizdevumu īpatsvars sasniedz augstākos rādītājus otrajā vai trešajā gadā pēc programmas apguves pabeigšanas, finansētajiem projektiem saskaroties ar finanšu grūtībām.
Par aizdevumiem programmas aktīvajā darbības posmā interesi izrādīja lielākoties jaundibinātie komersanti, piesaistot finansējumu apgrozāmajiem līdzekļiem vai nelielām investīcijām, un arī esošie komersanti un pašnodarbinātas personas - nelielu investīciju veikšanai vai trūkstošo apgrozāmo līdzekļu kompensēšanai, tādejādi saņemot iespēju turpināt un attīstīt saimniecisko darbību.
Lielākā izsniegto aizdevumu daļa - 31,9% - tika novirzīti vairumtirdzniecībai un mazumtirdzniecībai, bet individuālo pakalpojumu finansēšanai - 21%, tādējādi saskaņā ar programmas mērķiem tika veicināta Latvijas cilvēkresursu potenciāla izmantošana un iesaistīšana ekonomiskajos procesos. Salīdzinoši zemāks pieprasījuma rādītājs nozaru griezumā bija dārzeņu audzēšanai, ūdens apgādei un atkritumu apsaimniekošanai, šiem segmentiem novirzīto aizdevumu apjoms ir tikai pa 0,25% no programmā izsniegtajiem kredītiem katram.
Visvairāk aizdevumu programmā izsniegts Kurzemes reģionā, pēc kredītu skaita īpatsvara šajā reģionā ir par 40% lielāka realizācija nekā vidēji valstī. Viszemākos rādītājus gan pēc izsniegto kredītu skaita, gan pēc to apjoma programmas aktīvajā darbības periodā uzrādīja Latgales reģions, kurā maksimālā novirze no vidējā rādītāja ir izsniegtajos kredītos pēc kopējā apjoma, kas bija par 35% mazāka nekā vidēji valstī.
FM piebilda, ka 2016.gada 30.septembrī aizdevumu izsniegšanai pieejamie līdzekļi bija 740 579 eiro.