Neskatoties uz eirozonas parādu krīzi, Latvijas ziemeļu kaimiņi ir izvērsuši apjomīgas investīcijas finanšu nepatikšanās esošajās eirozonas valstīs, tomēr Latvijā valda daudz piesardzīgāka gaisotne un investīciju apjoms minētajās valstīs ir mazāks. Igaunijas investīcijas šajās valstīs bijušas 1,3 miljardu eiro apmērā, bet Latvijas tikai 30 miljonu latu apmērā. Šī atšķirība tiek saistīta ar Latvijas investoru interesētību bijušajās PSRS republikās, kā arī ar to, ka, iespējams, apjomīgās Igaunijas investīcijas veido kādas vienreizējas vai specifiska investora investīcijas, kas neliecina par Igaunijas ieguldītāju optimismu par šo reģionu.
Igaunijas privātā sektora investīcijas parādu krīzes nomocītajās eirozonas valstīs jeb tā sauktajās PIIGS valstīts (Portugāle, Itālija, Īrija, Grieķija un Spānija) uz šī gada marta beigām veidojušas 1,3 miljardus eiro, vēsta Postimees.
Šī summa veido astoņus procentus no visām Igaunijas ārvalstu investīcijām. Itālijā Igaunija investējusi 663 miljonus eiro, savukārt Grieķijā 28 miljonus eiro.
Tomēr, kā Db.lv uzzināja Latvijas Bankā, tad Latvijā valda konservatīvāka gaisotne un investīciju apjoms parādu krīzes skartajās valstīs ir neliels.
«Latvijas privātā sektora (bankas, ieguldījumu fondi, iedzīvotāji) ieguldījumi kā Grieķijas, tā citu parāda krīzes skarto valstu valsts un privātajos vērtspapīros ir ļoti nelieli - 9.2 miljoni latu Grieķijā un 30.3 miljoni latu šai valstu grupā kopumā. Attiecinot šo summu pret banku sektora kopējiem aktīviem, tie ir tikai 0.15%,» Db.lv pastāstīja Latvijas Bankas Statistikas pārvaldes galvenais finanšu statistiķis Hermanis Djomkins.
Tomēr Igaunijas investīciju apjomi parādu krīzes nomocītajās valstīs varētu arī neliecināt par Igaunijas ieguldītāju optimismu par šo reģionu.
Lai arī nezinot reālos investīciju objektus un investētājus, precīzi komentēt ir grūti, tomēr tās varētu būt kādas vienreizējas investīcijas vai kāda specifiska investora investīcijas, kas diez vai atspoguļo vispārēju Igaunijas ieguldītāju viedokli par šo reģionu, Db.lv skaidro Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs, norādot, ka var izteikt tikai dažas savas hipotēzes, kāpēc Latvija minētajā reģionā varētu būt ieguldījusi tik maz.
Eksperts min, ka viena no versijām varētu būt tāda, ka arī pašmāju tirgū varēja iegūt ļoti labu ienesīgumu. 2009. gadā Latvijas valsts parādzīmju ienesīgums pat sasniedza 15% un depozītu likmes bija vēl augstākas.
Investoram, kas meklēja labu ienesīgumu un uzticējās Latvijai, nebija nekāda nepieciešamība meklēt augstāku ienesīgumu Grieķijā. Savukārt 2010. gadā, kad Latvijas procentu likmes sāka kristies, informācija par Grieķijas problēmām jau bija plaši pieejama un Grieķijas ieguldījumi vairs nešķita tik pievilcīgi, lai tajos ieguldītu ievērojamus apjomus, Db.lv norāda eksperts.
Vēsturiski arī Latvijas finanšu institūcijām nav veidojusies īpaša kompetence par Grieķijas un citu Dienvideiropas valstu finanšu tirgiem, Db.lv uzsver H. Švarcs.
Tie, kas meklēja augstāku ienesīgumu fiksēta ienākuma vērtspapīros ārpus Latvijas, vairāk skatījās un Austrumeiropu, Krieviju, Ukrainu, Kazahstānu un citām bijušajām PSRS republikām. Kompetence šajos tirgos ir vēsturiski bijusi stiprāka, kas, attiecīgi, noteica ieguldījumu priekšrocības un šoreiz arī pasargāja, stāsta eksperts.