Šī gada pirmajos mēnešos atdzīvojusies korporatīvā aktivitāte ASV. Tiesa gan, piemēram, Eiropā uzņēmumu apvienošanās un pārņemšanas frontē turpinās sasaluma laikmets.
Šā gada pirmajā ceturksnī kopējais apvienošanās un pārņemšanas darījumu apjoms globālā mērogā palielinājies par 6% un sasniedzis 430,4 miljardus ASV dolāru. Galvenokārt tas ir uz ASV rēķina, kur kompāniju pārņemšanas un apvienošanās darījumu apjomi šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn pieauguši par 62%. Reuters ziņo, ka korporatīvajai aktivitātei augt palīdzējis optimisms par ekonomikas izaugsmes turpināšanos un kāpums akciju tirgos. Tiek izcelts, piemēram, Berkshire Hathaway un 3G Capital darījums, kura rezultātā abas kompānijas pārņēma kečupa ražošanas milzi H.J. Heinz Co. JPMorgan Chase & Co eksperti norāda, ka mainījies ASV uzņēmēju skats attiecībā uz nākotni – šobrīd tie biznesam nākotnē saredzot vairāk labvēlīgus nekā nelabvēlīgus nosacījumus.
Pilnīgi pretēja aina gan šā gada pirmajos trīs mēnešos ir Eiropā, kurš šādu darījumu apjoms salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn ir samazinājies par 31%. Interesanti, ka korporatīvā aktivitāte šajā ziņā mazāka ir bijusi Āzijā, kur apvienošanās un pārņemšanas darījumu apjoms ir sarucis par 10%. JPMorgan Chase & Co eksperti šajā sakarā norāda, ka ASV kompānijām ir priekšrocības attiecībā pret Eiropas kompānijām, jo vecajā kontinentā uzņēmumi vēl domā par savu iekšējo lietu sakārtošanu (topā joprojām izmaksu samazināšana). Katrā ziņā, kamēr lielo uzņēmumu vadība nesaskatīs stabilāku ilgtermiņa izaugsmi (kas, ka ziņo ārvalstu mediji, jau esot noticis ASV), apjomīgi darījumi Eiropā, visticamāk, nenotiks.
Valdot šādam fonam, Eiropā uzņēmumu pārņemšanas un apvienošanās darījumu apjoms šā gada pirmajos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn sarucis no 131,7 miljardiem USD līdz 91,4 miljardiem USD. Reuters ziņo, ka ir vērojama tendence, kad Eiropas kompānijas atsakās no darījumiem, jo uzskatot, ka tās šobrīd tiekot novērtētas pārāk zemu. Šajā pašā laikā HSBC bankas analītiķi norāda, ka tuvākajā laikā varētu pastiprināties tendence, kad finansiāli spēcīgākas kompānijas meklē izdevīgus pārpirkšanas darījumus parādu nomocītajās eiro reģiona perifērijas valstīs. Dienvideiropas kompānijas, kuru darbība attīstīta ekonomiski daudz maz spēcīgajās Eiropas valstīs. Tiek lēsta, ka Eiropā aktivitāte varētu pieaugt, jo kompānijas pārdos savus aktīvus, lai sakārtotu savu bilanci un tiktu pie naudas.
Jāpiebilst, ka tieši JPMorgan Chase & Co ša gada pirmajos mēnešos ir bijusi pasaulē vislielākais uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumu konsultants. Reuters ziņo, ka bankas vadībā notikuši uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumi 130 miljardu ASV dolāru vērtībā (aptuveni 30% no visu darījumu apjoma). Otrajā vietā šajā topā ierindojās investīciju banka Goldman Sachs ar organizētajiem darījumiem 117 miljardu ASV dolāru vērtībā.
Eksperti gan norāda, ka šā gada sākums būtu kluss, ja neņemtu vērā vairākus lielos darījumus ASV. Joprojām bažas rada politiskais saspīlējums ASV (abas vadošās partijas nespēj vienoties par valstij svarīgiem ekonomiska rakstura jautājumiem), problēmas Eiropā un Ķīnas tautsaimniecības bremzēšanās.
Katrā ziņā Eiropas investīciju mikroklimats ietekmē arī Latviju. Tam esot sliktam, tiek bremzēta investīciju piesaiste Baltijas valstu kompānijām. DB jau agrāk ziņoja, ka līdz ar investoru pasivitāti kapitāla piesaistīšanu ar biržu starpniecību nācās atlikt arī tādiem lieliem Baltijas valstu uzņēmumiem kā Pro Kapital Grupp un Eco Baltia.