Septiņu ierēdņu, valsts sekretāru ieskaitot, saukšana pie disciplināratbildības pēc likuma pantiem, kas paredz pat atbrīvošanu no amata vai pazemināšanu amatā, un nopietni pārmetumi diviem bijušajiem ministriem – ar tādu bezkompromisu rezultātu, kas pamatīgi satricinājis Ekonomikas ministrijas (EM) pamatus un sola paretināt tās vadošo darbinieku rindas, beigusies dienesta pārbaude par amatpersonu rīcības izvērtējumu, organizējot Expo projektu, otrdien raksta laikraksts Diena.
Dienas rīcībā esošais dienesta ziņojums ietver pārliecinošus un smagus pārmetumus par būtisku mantisku kaitējumu valsts budžetam, kuri, visticamāk, būs jāvērtē Ģenerālprokuratūrai. Ne visas ziņojumā minētās personas, piemēram, bijušais valsts sekretārs Juris Pūce un valsts sekretāra vietnieks Andris Liepiņš, vairs ir EM amatos, līdz ar to viņu atbildību nevar vērtēt disciplinārlietas ietvaros.
Cita iemesla – pielaides valsts noslēpumam nesaņemšanas – dēļ jau atlūgumu iesniedzis valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis, kuram pēc disciplinārlietas ierosināšanas amats tik un tā, visticamāk, būtu jāpamet. Vēl pirms viņa atlūgumu iesniedzis Expo projekta vadītājs ministrijā Roberts Stafeckis, liecina Dienas rīcībā esošā informācija.
Bijušajam ekonomikas ministram Danielam Pavļutam pārmet valdības maldināšanu, iesniedzot izskatīšanai informatīvos ziņojumus par gatavošanos Expo. Savukārt bijušajam ekonomikas ministram Vjačeslavam Dombrovskim, līdzīgi kā D. Pavļutam, pārmests, ka viņš nav pastāvīgi sekojis šā projekta norisei un kontrolējis valdībā pieņemto lēmumu izpildi.
Eksministrs D.Pavļuts sev izteiktos pārmetumus noraida, paziņojumā medijiem norādot: «Manā ekonomikas ministra pilnvaru laikā Ekonomikas ministrija vairākkārt informēja valdību par Expo Milano 2015 projekta sagatavošanas procesu, plānoto laika grafiku, izmaksām un to pamatojumu. Atbilstoši Ministru kabineta noteiktajam uzdevumam, iesniedzot valdībā izskatīšanai informatīvos ziņojumus, ko sagatavoja atbildīgie Ekonomikas ministrijas ierēdņi valsts sekretāra vadībā, vadījos no projektā iesaistīto ministrijas amatpersonu sniegtās informācijas. Manā rīcībā tolaik nebija faktu, kas liktu apšaubīt amatpersonu sniegtās informācijas patiesumu».
Disciplinārlietas ierosinātas EM Expo2015 projekta vadītājam Robertam Stafeckim - tieši balstoties uz viņa mutiskajiem apliecinājumiem, pārējās EM amatpersonas akceptēja nepilnīgos darbu pieņemšanas – nodošanas aktus, uzticoties, ka apmaksājamie uzdevumi ir paveikti. Stratēģiskās plānošanas un resursu vadības departamenta direktore Velta Feodorova bija tieši atbildīga par līguma izpildei paredzētā finansējuma izlietojuma kontroli, taču piedalījās sanāksmē, kurā tika mainīta pakalpojumu apmaksas kārtība par labu komandītsabiedrībai Expo2015, neprasot konkrēto darbu pabeigšanu pirms rēķinu apmaksas. Juridiskā departamenta direktore Māra Līdumniece un Tiesiskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja Laura Ange nesniedza kvalitatīvas juridiskās konsultācijas amatpersonām, tā pieļaujot prettiesisku lēmumu pieņemšanu par projektēšanas un producēšanas līgumiem. Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Beināre ierosināja izsludināt būvniecības iepirkumu, neskatoties uz to, ka tehniskā projekta kopējās būvniecības izmaksas būtiski pārsniedz pieejamo finansējumu – 1 346 302 eiro. Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktores vietnieks Kristaps Soms, balstoties uz kura ziņojumu tika parakstīts 172 521 eiro vērts līgums par pamatu būvi Milānā, lai gan amatpersonām bija pamats šaubīties par iespējām pabeigt būvniecību.
Plašāk lasiet rakstā Expo neveiksme beidzas ar «tīrīšanu» ministrijā otrdienas, 24. februāra, laikrakstā Diena (4. lpp.)!
pievienots D.Pavļuta viedoklis 5.rindkopā