Covid-19 pandēmijas laikā ievērojami palielinājies dažādu vienreizlietojamo preču imports, atkritumu apsaimniekotāji gan norāda, ka šo specifisko atkritumu parādīšanās kopējā atkritumu plūsmā teju nav pamanāma.
2021. gadā Latvijā importēti 7,5 miljoni FFP respiratoru, 24,4 miljoni vienreizlietojamo sejas masku, vairāk nekā 120 miljoni cimdu no vulkanizētā kaučuka, kā arī liels daudzums dažādu dezinfekcijas līdzekļu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš norāda, ka pandēmija ir mainījusi sabiedrības uzvedību, taču nav ietekmējusi klimata pārmaiņu procesu – kopējais izmešu daudzums atmosfērā nesamazinās tādā tempā, kādā vajadzētu, lai stabilizētu temperatūru.
Jaunas problēmas
Mirkļa iegribu apmierināšanai pēdējos gados Eiropā un arī Latvijā neticami ātrā tempā iepludinātas zemas kvalitātes, ekoloģiski kaitīgas preces, norāda J. Ozoliņš. “Šajā gadījumā gan nav runa tikai par maskām, cimdiem un citām medicīniskajām precēm, kas tika izmantotas vīrusa ierobežošanai, bet arī par citām lietām. Pandēmijas laikā mēs saskārāmies ar virkni ierobežojumu, kā rezultātā liela daļa cilvēku sāka strādāt attālināti, kas savukārt veicināja pieprasījumu pēc tehnoloģijām un dažādām tirdzniecības platformām. Algoritmi meklēja un atrada noietu tā sauktajām ātrās modes precēm, un vesela influenceru armija kārdināja sabiedrību iegādāties preces, ietekmējot cilvēku psihi un uzvedību. Pieprasījuma paaugstināšanās rezultātā ražotāji šobrīd dodas lētu izejvielu un darbaspēka meklējumos mazāk attīstītās ekonomikās ar zemākiem vides un darbinieku veselības aizsardzības standartiem. Šī iemesla dēļ pasaule pašlaik saskaras ar jaunu problēmu – šo nepaklausīgo materiālu iekļaušanu aprites ekonomikā,” spriež J. Ozoliņš, atgādinot, ka ekonomikas uzdevums cilvēcei palicis nemainīgs – pēc iespējas ātrāk sasniegt līdzsvaru starp atmosfērā izmestām un piesaistītām siltumnīcu gāzu emisijām.
“Tas nav mērķis, bet uzdevums. Raugoties no Eiropas Savienības (ES) un Latvijas klimata likumdošanas viedokļa, pandēmijas radītie loģistikas traucējumi ir uzskatāmi par pārejošiem, tāpēc uz tiem nevajadzētu atsaukties kā iemesliem emisiju ierobežošanas uzdevumu pārskatīšanai. Zaļā kursa mērķi jebkurā gadījumā nav mainījušies, un tas būtu jāsaprot visiem,” atzīmē J. Ozoliņš.
Skaitļi aug
CSP dati apstiprina eksperta teikto – pēdējos gados ievērojami palielinājies arī ievesto apģērbu apjoms. Ja 2018. gadā trikotāžas apģērbu un to piederumu imports faktiskajās cenās Latvijā veidoja 128,8 miljonus eiro, tad 2021. gadā šis skaitlis sasniedza jau 188,75 miljonus eiro.
Visu rakstu lasiet 15.marta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!