Ar smagu darbu biznesā nav gana - vajadzīga arī rūpīga plānošana un prioritāšu noteikšana
Tā Viļņā notiekošajā finanšu tehnoloģiju konferencē "Fintech Inn" uzsvēra jaunuzņēmumu akseleratora "Startup Wise Guys" vadītājs Kristobals Alonso (Cristobal Alonso).
"Viss ir jāplāno - tā ir neseksīgā patiesība par panākumiem. Nekas nenotiks, ja neizpildīsi mērķus un nepieņemsi lēmumus. Jābūt nežēlīgam un jāsaka "nē" daudzām lietām. Lai plānotu, prioritizētu un izpildītu paredzēto, ir svarīga pašvadība," saka K. Alonso. Nereti mēdz teikt, ka 90% jaunuzņēmumu piedzīvo neveiksmi un neizdzīvo. Viņš uzskata, ka tas zināmā mērā ir saistīts ar neplānošanu un pieļauj, ka tad, ja plāno un fokusējas, veiksmes iespējas palielinās līdz pat 50%.
Uzņēmēji daudz ceļo, nereti starp savienotajiem reisiem jāpavada četrarpus stundas lidostā. Ir cilvēki, kuri šajā laikā aiziet uz kafejnīcu, lai padzertu kafiju, apēstu kruasānu un izsūtītu dažus e-pastus, tādējādi "nositot" laiku. K. Alonso šādās reizēs laikus ieplāno telefonkonferences. Īpaši labi tam noder agrās rīta stundas, kas ir laba iespēja, lai sazvanītos ar partneriem ASV, kam vienmēr traucē laika zonu atšķirības. Savukārt, pārbrauciens no lidostas uz viesnīcu viņa skatījumā ir ideāls laiks 15 minūšu telefonsarunām, kam nekad neatliek laika. "Izrunājies un uzreiz esi viesnīcā. Tas ir laiks, kad atpūtināt acis, sazvanīties," secinājis K. Alonso. Viņš arī atgādina par tīklošanās nozīmi. Ja reiz uzņēmējs uz dienu ir Londonā vai citā pilsētā, šis laiks jāizmanto lietderīgi, nevis vienā sapulcē un pārējo laiku nosēžot "Starbucks". K. Alonso iesaka jau laikus apdomāt, kuri paziņas dzīvo konkrētajā pilsētā un sarunāt tikšanos.
"Ir jāsaglabā spēja saskatīt "lielo bildi". Uzņēmējdarbībā katra diena ir cīņa par izdzīvošanu, bet, ja katru dienu tikai "izdzīvo", nekur nevar nonākt. Regulāri ir jāatskatās uz sasniegto, nevis tikai jāstrādā un jāstrādā. Tāpēc ir jāzina prioritātes - nevis darīt visu pēc kārtas, bet tikai pareizās lietas.
Vadītājs saka "nē" daudz biežāk nekā "jā".
Viņš visu laiku saka "nē", jo šajā ceturksnī uzņēmumam ir citi mērķi un prioritātes. Tas ir līdzīgi kā stāstā par spaini, akmeņiem un smiltīm - ja spainis ir pilns ar smiltīm, tur vairs nav vietas akmeņiem, bet, ja to vispirms piepilda ar akmeņiem, vieta atradīsies arī daļai smilšu. Galvenais ir vispirms izdarīt svarīgās lietas un tad varbūt atradīsies laiks arī mazajām lietām," teic K. Alonso.
Visi zina, ka uzņēmējiem ir svarīgi turpināt mācīties un izglītoties. K. Alonso iesaka lasīt grāmatas. Daudzi atgaiņājas ar to, ka nav laika lasīt - birojā nelasīsi, mājās esi noguris un jāpavada laiks ar bērniem utt. Viņš tam iesaka izmantot īsos 45 minūšu lidojumus, kuru laikā nevar paspēt izdarīt nopietnus darbus datorā.
K. Alonso teic, ka cilvēki dienā saņem simtiem e-pastu un ziņojumus dažādās ziņapmaiņas vietnēs, līdz ar to klusums ir neiespējams - ik pa trim minūtēm kāds iztraucē. Tāpēc viņš izbauda trīs stundu garos lidojumus, kas ir gana ilgi, lai nopietni pastrādātu. "Nav interneta, ir tikai dators un laiks sagatavot prezentāciju vai izlasīt kādu materiālu, ko vajadzīgs izlabot. Katram vadītājam nedēļā vajag šādu laiku, kad neviens netraucē. Ja nekur nelido, tās var būt trīs stundas piektdienās no 9 līdz 12. Jau atkal - to ir jāieplāno," viņš uzsver.
Arvien biežāk runā par apzinātību un "būt šeit un tagad". Kādam noder joga, citam sports, bet viņš sevi ir atradis ēst gatavošanā. Kad viņš gatavo un kapā dārzeņus, pasaule "izslēdzas". "Tāpat ir svarīgs sports, un sportiskās aktivitātes ir jāplāno, arī atrodoties prom no mājām. Ja vadītājs neatradīs laiku sportam, pēc sešiem mēnešiem viņam draud izdegšana. Kāpēc cilvēki plāno strādāšanu, bet ne savu labsajūtu? Vadītājs ir atbildīgs gan par savu, gan savas komandas labsajūtu," saka K. Alonso.