Latvijas valstij būtu aktīvāk jāiesaistās cenu regulēšanā un noteikšanā, kā to dara daudzas citas valstis, jo pašlaik attiecībā uz inflāciju, jo īpaši energoresursu cenu straujo pieaugumu, Latvija ieņem brīvā tirgus pozīciju — sak’ cenas pieauga un mēs jau neko darīt nevaram.
To intervijā Dienas Biznesam saka ekonomists, SIA Primekss īpašnieks Jānis Ošlejs.
Fragments no intervijas
Kas pašlaik ir par unikālu situāciju, kad eirozonas valstī Latvijā inflācija ir 19.2%, bet daudz turīgākajā un ekonomiski spēcīgākajā eirozonas valstī Vācijā vairāk nekā divas reizes mazāka?
Latvijā pašlaik attiecībā uz inflāciju, jo īpaši energoresursu inflāciju, Latvija ieņem brīvā tirgus pozīciju — sak’ cenas pieauga un mēs jau neko darīt nevaram. Tas ir nepareizi, jo valdībai šādos ārkārtas apstākļos vajag ātri un aktīvi regulēt cenas. Piemēram, tā pati elektroenerģija ir kļuvusi ievērojami dārgāka, tajā paša laikā Latvenergo valsts budžetā ir iemaksājusi dividendes 70 milj. eiro. Pašreizējos ārkārtas situācijas apstākļos, tas, manuprāt, nebija vajadzīgs. Lietderīgāk būtu bijis šos 70 miljonus eiro atstāt Latvenergo rīcībā un novirzīt kā subsīdiju elektrības cenu pieauguma slāpēšanai.
Arī šogad valstij no Latvenergo nevajadzētu pelnīt vairāk kā nepieciešams, lai atjaunotu kompānijas pamatlīdzekļus, vienlaikus atsakoties no dividenžu iemaksas valsts budžetā. Būtībā Latvenergo dividendes valsts budžetā ir savdabīgs elektroenerģijas nodoklis visiem tās patērētājiem. Kāpēc situācijā, kad elektroenerģija jau tāpat ir ļoti strauji kļuvusi dārgāka, tai vēl papildus ir jāpiemēro nodoklis Latvenergo dividenžu veidolā valsts budžetam?
Ir jādomā, tieši kā elektroenerģijas cenas pieaugumu bremzēt, vai vēl labāk - kā samazināt šī būtiskā resursa cenu patērētājiem. Tieši tas pats attiecas uz apkures tarifiem, jo ir pašvaldības, kuras ir izvēlējušās energoresursus, kuri pašlaik ir ļoti dārgi, bet tā nav šo pašvaldību specifiska vaina, jo neviens nevarēja prognozēt karu Ukrainā.
Latvijas valstij būtu aktīvāk jāiesaistās cenu regulēšanā un noteikšanā, kā to dara daudzas citas valstis. Manuprāt, šis ir brīdis, kad varam manipulēt ar akcīzes nodokļi degvielai, lai noturētu izmaksas zemākā līmenī. Pirmkārt, nebūtu pareizi, ka iedzīvotājiem, it īpaši mazo ienākumu saņēmējiem, visi ienākumi būtu jānovirza apkures un elektrības rēķinu segšanai. Tas ir nesamērīgi un nepareizi. Valsts jau tāpēc ir, lai savus iedzīvotājus sargātu no šādām katastrofālām sekām.
Visu rakstu lasiet 9.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!