2009. gadā vislielākā operacionālā peļņa bijusi uzņēmumiem, kuru kapitāldaļas (vai to daļa) pieder valstij, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Par to liecina SIA Lursoft pētījums pēc iesniegtajiem gada pārskatiem, kuri papildināti ar «Gada pārskats: Latvijas valstij piederošie aktīvi 2009» datiem, kā arī ar uzņēmumu mājaslapās atrodamajiem datiem.
«Ekonomiskās lejupslīdes apstākļos sarūk uzņēmumu tīrās peļņas rādītāji, tāpēc, raugoties uz peļņu vai zaudējumiem, ne vienmēr iespējams objektīvi novērtēt uzņēmuma naudas plūsmu un tā dzīvotspēju nākotnē,» stāsta SIA Lursoft pārstāvis Ainars Brūvelis. Viņaprāt, šādā situācijā daudz labāk uzņēmumu raksturo operacionālā peļņa - EBITDA. «Ja uzņēmums ir investējis daudzus miljonus latu, tad tam arī tīrā peļņa var būt neliela, jo ir samērā lieli amortizācijas atskaitījumi, kas netiek aplikti ar peļņas nodokli, taču ir uzņēmuma rīcībā,» tā A. Brūvelis. Viņš piekrīt, ka EBITDA vairāk izmanto baņķieri, lai novērtētu konkrēta biznesa pelnītspēju, kā arī naudas plūsmu. «Tīrā peļņa uzņēmumiem ar lielām investīcijām iepriekšējos gados var nemaz neparādīties, tāpēc būtisks ir nolietojums (amortizācijas atskaitījumi), kuri tiek iekļauti izdevumu daļā, netiek aplikti ar peļņas nodokli, bet uzņēmums to var izmantot jaunām investīcijām vai kādiem citiem mērķiem,» stāsta A. Brūvelis.