Naftas karteļa līderi pauž vēlmi reformēties un turpināt sadarbību ar jauniem biedriem
Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) jau kādu laiku sadarbojas ar vairākiem šī resursa ieguvējiem, kuri nav šī karteļa sastāvā. Pamatā tas ticis darīts, lai pēc agrākā naftas cenas sabrukuma šajā tirgū sabalansētu pieprasījumu/piedāvājumu, mazinātu daudzu valstu jēlnaftas uzkrājumus un celtu cenu. Vēl decembrī tā saucamā «OPEC+» lēma kopējo melnā zelta ieguvi samazināt ap 1,2 miljoniem barelu dienā.
Šobrīd izskatās, ka šīs valstis ir ceļā uz arvien ciešāku sadarbību, un daži uzskata, ka jaunā alianse ir mēģinājums reformēt nosacīti mirstošo OPEC, kuru ik pa laikam pavada iekšējie konflikti un neapmierinātība ar organizācijas kopējo politiku, ko lielākoties diktē Saūda Arābija un pēdējā laikā – arī Krievija, ko var uzskatīt par OPEC sadarbības valstu līderi. Valdot šādam fonam, «OPEC un Krievija+» ir ceļā uz pavisam oficiālu partnerību, kur šis priekšlikums tikšot apspriests šā mēneša vidus sanāksmē Vīnē, liecina pieejamā informācija. Jaunais šo valstu sadarbības nolikums, ja tāds tiek pieņemts, paredz, ka trīs gadus reizi divos mēnešos regulāri turpinās gan OPEC, gan tās sadarbības valstu mītiņi, kuru laikā tiek spriests par esošās politikas īstenošanas izaicinājumiem un melnā zelta ieguves izmaiņām, atklājušas OPEC amatpersonas. Vairāki analītiķi piebilst – jebkurā gadījumā, visticamāk, kaut kāda vienošanās par sadarbību tiks pieņemta, jo tās neesamības gadījumā melnā zelta cena var sabrukt, ko iesaistītās puses negrib.
Ne visi OPEC biedri piekrīt šādam kursam, jo baidās, ka to ietekme, spriežot par organizācijas politiku, būs vēl mazāka. Pret to iebilst, piemēram, Irāna, kurai tam ir arī politiski iemesli. Šī valsts norādījusi, ka citu valstu piesaistīšana būtu attaisnojama vien tad, ja naftas tirgū ir kāda krīze. Pieejamā informācija liecina, ka sapulces ar Krievijas līderēto grupu mazāk vēlas vēl Omāna. Zīmīgs nesen bija arī Kataras paziņojums, ka tā pēc 60 gadu līdzdalības pametīs OPEC pulciņu. Kataras amatpersonas deva mājienus, ka Krievijas sadarbība ar OPEC bijis vēl viens signāls tam, ka tāds kartelis (pamatā Saūda Arābija), kas saka to, kas katrai valstij jādara, tai vairs nav nepieciešams. Jānorāda, ka vēl nesen tika spriests par modeli, kuru izvirzīja Saūda Arābija, kas Krieviju pilnībā integrētu OPEC sastāvā (tam pretojās arī Irāka, Nigērija, Angola un Alžīrija), un esošais potenciālais līgums, visticamāk, būs kāds kompromiss.
Visu rakstu OPEC pārmaiņu priekšā lasiet 7. februāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!