Nafta gada laikā kļuvusi par piekto daļu lētāka.
Naftas cena pēdējo mēnešu laikā nav uzvedusies diži atšķirīgi no daudziem citiem riska aktīviem – tās cena planējusi zemāk. Piemēram, šī tirgus etalona - Ziemeļjūras jēlnaftas Brent - nākamā mēneša piegāžu līguma vērtība Londonas preču biržā šīs nedēļas otrajā pusē atradās pie 54 ASV dolāru par barelu atzīmes, kas ir gandrīz par 40% zemāk nekā oktobra sākumā. Rezultātā vērtības izmaiņu ziņā iepriekšējais ceturksnis naftai bija sliktākais kopš 2014. gada, kad tika ievadīts naftas cenas sabrukums. Tas šī resursa cenu pēc tam uz brīdi noveda pat zem 30 ASV dolāru par barelu sliekšņa. Tikmēr, salīdzinot ar 2018. gada sākumu, nafta ir kļuvusi par piekto daļu lētāka.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Šobrīd daudzi analītiķi turpina cirpt savus pieņēmumus par naftas cenas uzvedību 2019. gadā. Ja vēl, piemēram, novembra otrajā pusē Volstrītas prognozētāju aptaujā tika lēsts, ka šogad vidējā Brent cena dzīvosies nedaudz zem 80 ASV dolāru atzīmes, tad jau pēc mēneša tika paredzēts, ka tie būs vien 69 ASV dolāri par barelu. Turklāt kopš tā brīža turpina dominēt runas par zemāku naftas cenu un prognozes tiek cirptas vēl tālāk.
Naftas cena pazeminājusies, pat neskatoties uz to, ka Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) decembrī lēma cirpt savas ieguves kvotas. Šis lēmums gan diez ko pārliecinošs neizskatījās (tas neietvēra specifiskus, konkrētām valstīm noteiktus samazinājumus, kas šajā tirgū uztur augstu neskaidrību), un tirgus dalībnieki uzmanību labāk izvēlējās pievērst augošajām naftas piegādēm no Krievijas, Saūda Arābijas un ASV. Jau ziņots, ka OPEC un tās partneri nesen lēma naftas ieguvi apcirpt par 1,2 miljoniem barelu dienā. Tiesa gan, tirgus dalībnieki gaida pierādījumus tam, ka pēc šī lēmuma melnā zelta ieguve sāks reāli sarukt un zemāk dosies arī globālie hidrokarbonu uzkrājumi. Tāpat minētajā OPEC oficiālo kvotu samazinājumā izņēmuma statuss tika noteikts Lībijai, Venecuēlai un tai pašai Irānai. Savukārt Starptautiskās Enerģētikas aģentūras dati liecina, ka OPEC kopējā naftas ieguve novembrī pat pieaugusi, ko galvenokārt noteica rekordliela Saūda Arābijas melnā zelta ražošana.
Visu rakstu Nafta šobrīd nepārliecina lasiet piektdienas, 4.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!