Zviedrijas Centrālajai bankai - Riksbank - jāpārtrauc uztraukties par rekordaugsto privātā parāda līmeni un jārīkojas vairāk, lai atbalstītu ekonomikas izaugsmi, atsaucoties uz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) galveno ekonomistu Pjēru Karlo Padoanu, raksta Bloomberg.
«Mēs ļoti nesatraucamies par mājsaimniecību parādu,» uzsvēris OECD pārstāvis, piebilstot, ka šajā sektorā nepastāv burbuļa risks. «Es nedomāju, ka likmju samazināšana veicinās parādu pieaugumu, bet tas signalizētu par vieglākiem monetārajiem un finanšu nosacījumiem,» viņš sacījis.
Uz Riksbank patlaban tiek izdarīts spiediens samazināt likmes, jo 540 miljardus dolāru vērto ekonomiku bremzē vājais eksporta pieprasījums, bet patērētāju cenas oktobrī negaidīti sarukušas. Centrālās bankas pārstāvji patlaban nespēj palielināt inflāciju līdz bankas noteiktajam 2% inflācijas mērķim, neveicinot jau tā pārkarsušo mājokļu tirgus izaugsmi.
Pagājušajā mēnesī OECD prognozēja, ka patēriņa cenas šogad Zviedrijā augs par 0,1%, bet nākamgad – par 1%. Savukārt ekonomikas izaugsme šogad palēnināsies līdz 0,7%, salīdzinot ar 1,3% pērn. Tomēr nākamgad tā atkal varētu pieaugt līdz 2,3%.
Trešajā ceturksnī Ziemeļvalstu lielākās ekonomikas IKP pieauga par 0,1%, kas bija mazāk par Bloomberg ekspertu prognozētajiem 0,5%.
Kā liecina Zviedrijas centrālās bankas aplēses, vidējais mājsaimniecību parāds 2015. gada ceturtajā ceturksnī sasniegs rekordaugstu atzīmi - 177,4%. Kopš 1990. gadu vidus tas ir gandrīz dubultojies. Dzīvokļu cenas kopš 2000. gada ir augušas vairāk nekā divkārtīgi, un pēdējā gada laikā tās kāpušas par 14%.
Mājokļu cenu līmenis nav tādā līmenī, kad nepieciešama agresīva politika, bet tā situācija ir jāvēro, sacījis OECD pārstāvis, uzsverot, ka valstij ir buferis, kas spēj tikt galā ar problēmām, ja tādas parādās mājokļu vai banku sektorā.
Tomēr viņš uzsvēris, ka Zviedrijai jāmeklē veids, kā samazināt mājsaimniecību parādu un banku sektora izmērus, taču tas nav steidzami, un tas jādara, izmantojot vidēja vai ilgtermiņa stratēģiju.
Zviedrija līdz šim spērusi vairākus soļus, lai atvēsinātu savu nekustamā īpašuma tirgu un iegrožotu bankas. Pasākumi ietver lēmumu ierobežot hipotekāro kredītu līdz 85% no īpašuma vērtības un banku riska svērto aktīvu trīskāršošanu.