Tipiskākais scenārijs pēc Singapūras biznesa skolas INSEAD absolvēšanas būtu iesaistīties vadības konsultāciju biznesā vai strādāt lielā starptautiskā uzņēmumā
Taču Mārtiņš Šulte, kurš pērn absolvēja šo mācību iestādi, izvēlējās citu ceļu – kopā ar partneriem izveidoja savstarpējo aizvedumu platformu Mintos. Savulaik, uzreiz pēc bakalaura grāda iegūšanas viņš vēlējās turpināt studijas, tomēr sprieda, ka ir pārāk jauns. Latvijā mesties maģistrantūrā uzreiz pēc bakalaura studijām ir ierasta lieta, savukārt ārzemēs MBA studijās tiek ņemta vērā darba pieredze, lai studenti varētu sniegt cits citam pēc iespējas vairāk. «Viena lieta – būšu jaunākais klasē, otra – meklējot darbu pēc studijām, būšu ļoti jauns un man būs jākonkurē ar nobriedušākiem cilvēkiem, kam ir lielāka pieredze. Turklāt studijas ir gana liels laika un finanšu ieguldījums,» saka M. Šulte. Tomēr 2012. gadā viņš nolēma, ka ir pienācis laiks mācīties. «Skaidri zināju, ka negribu doties uz ASV, jo tur ir divu gadu programma, kas ir ļoti fokusēta uz Ameriku. Man nekad nav bijis mērķis tur dzīvot. Jā, skolas nosaukums ir iespaidīgs, tā ir topā, bet tīkls un zināšanas ir orientētas uz Ameriku,» saka M. Šulte. Pēc viņa teiktā, ārpus ASV ir divas augsti novērtētas skolas – London Business School un INSEAD Singapūrā. Viņa izvēle bija par labu Singapūrai. «Jāatzīst, pirms tam man nebija nekāda priekšstata par Āziju. Aizbraucu uz Singapūru, man patika, bija laba sajūta – pasēdēju lekcijās, mani izvadāja pa studentu pilsētiņu, parunājos ar studentiem. Šī skola Financial Times sarakstos vienmēr ir piecu labāko pasaules biznesa skolu sarakstā,» saka M. Šulte.
Dzīvoklis vai izglītība
Lai iekļūtu INSEAD, M. Šulte veltīja aptuveni pusgadu. Bija jānoliek GMAT eksāmens - tas ir standartizēts eksāmens, kur dažādos griezumos pārbauda matemātikas un angļu valodas zināšanas. Vēl vairāk laika par sagatavošanos šim eksāmenam prasīja eseju rakstīšana. Viņam bija jāuzraksta desmit esejas par to, ko viņš ir darījis līdz šim, ko - tagad, ko vēlas darīt turpmāk, kāda ir pieredze starptautiskā vidē. «Esejas bija interesantas, caur tām var sevi iepazīt. Ir grūti koncentrēti, saprotami un loģiski īsi kaut ko uzrakstīt,» viņš saka. Viena lieta ir iekļūt studentu rindās, pavisam cita – spēt samaksāt mācību maksu. «Tas nav lēti,» atzīst M. Šulte. Mācības maksāja 60 tūkstošus eiro, dzīvošana – aptuveni 40 tūkstošus eiro. «Tas ir daudz, man tas bija ļoti daudz. Taču līdzīgi kā biznesā – ja ir ideja, naudu kaut kā var atrast,» teic M. Šulte. Viņš saņēma skolas stipendiju, valsts garantēto kredītu, ieguldīja savus līdzekļus, kā arī izmantoja skolas kredītu. «Skolas kredītu ieguvu no bijušo absolventu uzņēmuma – savstarpējo aizdevumu platformas. Tajā cilvēki, kuri grib aizdot, satiekas ar tiem, kuri vēlas aizņemties. Tā bija pirmā reize, kad es iepazinos ar savstarpējo aizdevumu platformu,» saka M. Šulte. Tik daudz, cik viņš investējis savā izglītībā, varējis ieguldīt mājoklī.
Visu rakstu No skolas atgriežas ar biznesa ideju lasiet 29. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.