Tikai nepilns procents jeb 22 no 2,8 tūkst. nodokļu maksātājiem, kuriem Valsts ieņēmumu dienests (VID) par konstatētiem dažādiem pārkāpumiem kopš 2012. gada oktobra apturējis saimniecisko darbību, spējuši novērst trūkumus vai pārkāpumus, un to saimnieciskā darbība ir atjaunota. Pārējie joprojām ir zem ūdens. Un VID pauž pārliecību, ka saraksts kļūs aizvien garāks.
Lielākā daļa no sarakstā atrodamajiem nodokļu maksātājiem gan nav sabiedrībai plaši pazīstami, tomēr daži no tiem ir labi zināmi, piemēram, SIA Nafta Trading, kā arī SIA Ominasis Latvia – te gan jāpiebilst, ka pēdējai pavisam nesen saimnieciskā darbība ir atjaunota, turklāt vienlaikus uzņēmums arī atkal reģistrēts VID ar PVN apliekamo personu reģistrā.
VID nesniedz komentārus par konkrētiem nodokļu maksātājiem, bet DB izdevās sazināties ar SIA Ominasis Latvia maksātnespējas administratoru Ainaru Kreici, kurš pastāstīja, ka uzņēmumam saimnieciskā darbība ir atjaunota pēc viņa iesniegtā lūguma VID. Viņš arī iesniedzis lūgumu atjaunot uzņēmumu PVN maksātāju reģistrā. Arī šis lūgums ticis apmierināts. Administrators norādīja, ka vērsies VID ar minētajiem lūgumiem, jo uzņēmumam esot jāmaksā dažādi rēķini, bet līdz ar saimnieciskās darbības apturēšanu bloķēti SIA Ominasis Latvia konti, tāpēc veikt rēķinu nomaksu neesot bijis iespējams.
Jaunākā informācija VID datu bāzē liecina, ka līdz 22. aprīlim saimnieciskā darbība atjaunota kopumā 22 no 2799 sarakstā atrodamajiem nodokļu maksātājiem. Patiesībā šis skaitlis ir ārkārtīgi mazs un liek domāt, ka lielākā daļa šajā sarakstā atrodamo uzņēmumu diez vai nākotnē atgriezīsies ekonomiskajā apritē.
Nodokļu administrācijas speciālisti uzsver, ka VID nodokļu maksātājam saimniecisko darbību atjauno tikai gadījumā, ja viņš ir novērsis lēmumā par saimnieciskās darbības apturēšanu norādītos pārkāpumus un par to paziņojis VID. Lielākā daļa no tiem, kuru saimnieciskā darbība atjaunota nepilnības vai pārkāpumus centušies novērst pēc iespējas ātrākā termiņā un tikai dažiem, tajā skaitā arī SIA Ominasis Latvia bijis nepieciešams daudz ilgāks laiks, lai atgūtu saimnieciskās darbības veicēja statusu.
VID speciālisti norāda, ka visbiežāk VID ir pieņēmis lēmumu par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu, konstatējot, ka nodokļu maksātājs nav novērsis pārkāpumus, kas bija par pamatu tā izslēgšanai no PVN maksātāju reģistra, kā arī nodokļu maksātājs izvairījies no nodokļu vai nodevu maksāšanas, neiesniedzot nodokļu un informatīvās deklarācijas un nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamo pieprasīto informāciju.
Tajā pašā laikā nodokļu administrācijas pārstāvji uzsver - VID ir pieņēmis lēmumus par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu ne tikai gadījumos, kad nodokļu maksātājs nav novērsis brīdinājumā par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu norādītos pārkāpumus, bet arī gadījumos, ja vienlaicīgi konstatēja pārkāpumus un vienu vai vairākus šādus apstākļus – nodokļu maksātāja adrese atbilst riska adresei, nodokļu maksātāja atsevišķu dalībnieku vai atsevišķu amatpersonu nolūks nav bijis veikt komercdarbību, nodokļu maksātāja amatpersona par tādu kļuvusi pēc trešo personu lūguma, nodokļu maksātājs pēc nodokļu administrācijas paziņojuma par pārbaudes veikšanu atkārtoti gada laikā nav sasniedzams norādītajā juridiskajā adresē vai deklarētajā dzīvesvietā, nodokļu maksātāja norādītā juridiskā adrese vai deklarētās dzīvesvietas adrese nav reģistrēta Valsts adrešu reģistrā. Šajos gadījumos lēmums par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu tiek pieņemts bez brīdinājuma izteikšanas.
Būtiski arī atcerēties – ja reiz esi iekļuvis šajā «melnajā sarakstā», reputācija būs pabojāta ilgāk, nekā tikai līdz brīdim, kamēr trūkumi tiek novērsti un VID pieņem lēmumu par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības atjaunošanu, jo vismaz pagaidām arī iepriekš minētie 22 nodokļu maksātāji, kuru saimnieciskā darbība atjaunota, aizvien figurē šajā sarakstā ar vienu vienīgu atšķirību no pārējiem – beidzamajā ailītē ir atzīme par datumu, ar kuru viņiem ir atjaunota saimnieciskā darbība.