Augusta vidū lauksaimniecības nozarē darbojās 43 tūkstoši nodokļu maksātāju, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati. Nozares uzņēmumu vidējais darbības ilgums ir 15,59 gadi.
0,3 % no kopējā nozarē reģistrēto nodokļu maksātāju juridisko personu skaita darbojas mazāk par vienu gadu, bet 67,1% nodokļu maksātāju darbojas 17 un vairāk gadus.
Šogad pēc VID iniciatīvas no PVN reģistra izslēgti 35 lauksaimniecības nozares nodokļu maksātāji un 80% gadījumu tas bijis sakarā ar PVN deklarāciju neiesniegšanu, 8,6% - sakarā dokumentu neiesniegšanu PVN aprēķinu pārbaudei un 5,7% sakarā ar nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu.
Nozares nodokļu maksātāju nodokļu pārskatu iesniegšanas disciplīna 2009.–2012.gadā ir nedaudz pasliktinājusies – palielinājies neiesniegto UIN deklarāciju īpatsvars, tomēr nozares nodokļu maksātāju nodokļu pārskatu iesniegšanas disciplīna 2012.gadā ir labāka nekā vidēji valstī, norāda VID.
VID administrētajos budžeta ieņēmumos 2012.gadā ieņēmumu īpatsvars no nozares nodokļu maksātājiem ir 0,8 % un 2013.gada septiņos mēnešos – 0,9 %.
VID administrētie valsts budžeta ieņēmumi šā gada septiņos mēnešos no nozares nodokļu maksātājiem ir 24,14 miljoni latu, kas ir par 14,42 miljoniem latu jeb 2,5 reizes vairāk nekā 2012.gada attiecīgajā periodā, kas galvenokārt skaidrojams ar PVN, VSAOI un UIN ieņēmumu palielināšanos, norāda VID.
Lauksaimniecības nozares kopējos ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos 7,9% ir ieņēmumi no nodokļu maksātājiem, kam pamatdarbības veids ir zvejniecība.
Pēc informācijas šā gada septembrī, nozarē darbojas 92 nodokļu maksātāji, kam ir piešķirta fiktīva uzņēmuma pazīme, kas ir 1,1% no visiem uzņēmumiem ar fiktīva uzņēmuma pazīmi un 0,3% no visiem nozares uzņēmumiem.
Lai nepamatoti palielinātu priekšnodokli un tā rezultātā no budžeta atmaksājamā PVN apmēru, pērn PVN deklarācijas priekšnodoklī darījumu partnerus ar fiktīva uzņēmuma pazīmi ir iekļāvuši 78 nozares nodokļu maksātāji par summu 2,95 miljoni latu, kas ir 0,3% no visu nozares nodokļu maksātāju priekšnodoklī iekļautās summas.
Pērn 606 nodokļu maksātājiem, kas darbojas nozarē, ir konstatēta nedeklarētā darījumu vērtība (negatīvās starpības) 14 miljonu latu apmērā, jo citi nodokļu maksātāji savos pielikumos par priekšnodokļa summām bija iekļāvuši iegādes no nozares nodokļu maksātājiem par 14 miljoniem latu vairāk, nekā nozares nodokļu maksātāji ir deklarējuši kā realizāciju.
Pagājušajā gadā nozares nodokļu maksātāju summārais neto apgrozījums bija 782,61 miljons latu, salīdzinot ar 2011.gadu, nozarē nodarbināto apgrozījums ir palielinājies par 25,8%.
Lielāko nozares apgrozījuma daļu (2012.gadā – 40,3% no nozares summārā apgrozījuma) veido nodokļu maksātāji, kuru apgrozījuma summa ir no 100 tūkstošiem latu līdz vienam miljonam latu. Relatīvi mazāki nodokļu maksātāji (ar apgrozījumu līdz 100 tūkst. latu) aizņem aptuveni 8,7% tirgus.
Pagājušo gadu ar peļņu noslēdza 74,4% no uzņēmumu gada pārskatu iesniedzējiem, lielāka nozares peļņas daļa bija deklarēta uzņēmumiem ar apgrozījumu no 100 tūkst. līdz 1 milj. latu, norāda VID. Nodokļu maksātājiem, kas gadu noslēdza ar peļņu, peļņas attiecība pret šo uzņēmumu neto apgrozījumu ir aptuveni 23,3%.
2012.gadu ar zaudējumiem noslēdza 945 nodokļu maksātāji jeb 19,8% no uzņēmumu gada pārskatu iesniedzējiem, no tiem 136 nodokļu maksātāji deklarēja nepārtrauktus zaudējumus, sākot ar 2008.taksācijas gadu.