Tiesisko paļāvību Latvijā apdraud sabiedrības interešu grupu nespēja savstarpēji vienoties, kā arī sabiedrības viedoklis par sistēmas nespēju sodīt par normatīvu nepildīšanu
Tādu ainu rāda Tiesību zinātņu pētniecības institūta sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti un laikrakstu Dienas Bizness rīkotā apaļā galda diskusija, gatavojoties zinātniskajai konferencei «Valsts konsekvence tiesiskās paļāvības un tiesiskās drošības principu ievērošanā».
Lai arī bieži vien tiesiskās paļāvības drupināšanā tiek vainoti politiķi, tomēr viņi ir sabiedrības spogulis. Lai izpatiktu vēlētājiem, politiķi nereti stāsta tiem to, ko viņi vēlas dzirdēt, pat apsolot kaut ko tādu, kā īstenošanai politiķiem nav nedz instrumentu, nedz resursu. Savukārt interešu grupas bieži vien, ignorējot realitāti, cenšas no politiķiem «izsist» lielāku pretimnākšanu, kas izraisa neapmierināto atbildes reakciju, jau izmantojot citus politiskos spēkus. Par būtisku tiesiskās paļāvības apdraudējumu tiek minēta nesodāmība, kā rezultātā zūd bailes par to, ka, darot kaut ko nelikumīgu, vainīgie saņems pelnītu sodu, savukārt sabiedrībā kūst ticība sistēmai, bet tas situāciju padara tikai vēl sliktāku. Šāda situācija ierēdņus mudina kļūt vēl «slidenākiem» un neuzņemties jebkādu atbildību. Valsts amatpersonu izvairīšanās no atbildības un korupcijas riska draudi savukārt valsts pārvaldi padara par «kokainu» un nedraudzīgu.
Ir vēl kāda nianse, ar ko ir jārēķinās ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā un pasaulē. Pasaulē notiekošo Latvija nevar ignorēt, un tas jāsaprot gan sabiedrībai, gan uzņēmējiem, uzskata ilggadējais a/s Latvijas finieris vadītājs un bijušais Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidents Juris Biķis. Savukārt Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents un bijušais Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis vērš uzmanību, ka jaunā šodienas realitāte ir nenoteiktība, kas seko pēc gadsimta sākuma nosacītās noteiktības. «Pašlaik nav pat iespējams prognozēt, kad šo nenoteiktību atkal nomainīs noteiktība,» tā M. Bičevskis.
Visu rakstu Nesodāmība sit augstu vilni lasiet 29. janvāra laikrakstā Dienas bizness.