2022. gadā Latvijā saražotas 4794 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 14,5% mazāk nekā pirms gada un par 34,7% mazāk nekā 2017.gadā, liecina AS Augstsprieguma tīkls (AST) dati.
Ražošanas kritumu AST galvenokārt saista ar augstajām dabasgāzes cenām un faktu, ka vasarā liela daļa tirgus dalībnieku izvēlējās šo resursu nevis izmantot ražošanā, bet gan noglabāt krātuvē, lai nodrošinātos nākamajai ziemai. Tādējādi valstī veidojās situācija, ka, taupot gāzi, vienkārši tika ražots mazāk, skaidro AST. Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija liecina, ka 2022. gada vienpadsmit mēnešos Latvijas dabasgāzes patēriņš bija 7,3 teravatstundas (TWh), kas ir ievērojami mazāk nekā vēl gadu iepriekš, kad patēriņš laikā no janvāra līdz novembrim pārsniedza 10 TWh robežu.
Pieaug imports
Dabasgāzes patēriņa samazinājums pamatā saistāms ar būtisko elektroenerģijas ražošanas kritumu lielajās koģenerācijas stacijās, atzīmē Aigars Sīlis, AST Datu analīzes grupas vadītājs. “No pērnā gada marta līdz augustam šīs stacijas darbojās minimālā režīmā, kopumā 2022. gadā saražojot par 36,9% mazāk elektroenerģijas nekā 2021. gadā. Mazajās koģenerācijas stacijas saražotās elektroenerģijas apjoms savukārt krities par 67,5%, bet biomasas un biogāzes stacijās attiecīgi par 5,9% un 9,4%,” teic A.Sīlis.
AST sniegtā informācija liecina, ka pērn krities ne tikai saražotās elektroenerģijas apjoms, bet arī kopējais elektrības patēriņš, 2022. gadā sasniedzot 7106 GWh robežu. Tajā pašā laikā dati skaidri parāda, ka patēriņa kritums ir ievērojami mazāks nekā ražošanas samazinājums. Attiecīgi patēriņš samazinājies par 3,7%, bet saražotās elektroenerģijas daudzums - par 14,5%, kopumā veidojot 2311 GWh iztrūkumu, kas importēts no kaimiņvalstīm. Iepazīstoties ar pēdējo piecu gadu AST Elektroenerģijas tirgus apskatiem, nākas secināt, ka Latvijas spēja nosegt valsts patēriņu, izmantojot vietējo ģenerāciju, kopš 2017.gada ik gadu samazinājusies. Ja 2017. gadā Latvija saražoja 101% no nepieciešamā elektrības, 2020. gadā - 77,2%, bet pērn vairs tikai 67,5%.
Visu rakstu lasiet 7.februāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!