Arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta tam, vai cilvēki un uzņēmumi ir atbildīgi pret vidi un cik lielā mērā spēj sekot laikmetam aktuālajām sociālajām vērtībām. Nekāds izņēmums šajā ziņā nav arī finanšu pasaule.
Ieguldījumu menedžeri pirms investēšanas kompānijā pēta, cik ļoti tā ievēro vērtības un kāda ir tās reputācija. Investoru nelabvēlība var nozīmēt, ka izsīkst naudas avoti. Iespējams, ka arī bankas izsniedzot aizdevumus arvien biežāk izvērtēs uzņēmumu attieksmi ne tikai pret vidi, bet arī pret dažādiem sociālajiem jautājumiem.
Mūsdienās ikviens var visai pēkšņi nonākt kādos sociālo jautājumu slazdos, jo pilnīgi visiem izpatikt var nebūt iespējams. Jebkurā gadījumā – arvien biežāk uzņēmumi tiek vērtēti pēc tā saucamās ESG (Environmental, Social and Corporate Governance jeb ESG) skalas. Proti, izvēloties uzņēmumus, piemēram, ieguldīšanai, fondi sola ņemt vērā tādus faktorus kā ietekme uz vidi, sociālā pārvaldība un korporatīvā pārvaldība. Turklāt šādu sociāli atbildīgu investēšanu vairs nevar saukt par šauriem nišas, specifiskiem mērķa ieguldījumiem.
Šāda pieeja drīzāk strauji kļuvusi par galveno vadošo tendenci, jo daudzi saprot un piekrīt, ka nākotne mūsdienu informācijas laikmetā kompānijai būs labāka, ja tā mēģinās sadzīvot ar vidi un uzņēmums būs finansiāli pārskatāmāks un caurspīdīgāks, un tas radīs par sevi labu priekšstatu sabiedrībai, ievērojot laikiem aktuālos sociālās atbildības principus. Tādējādi lielo kompāniju virzīšanās sociāli atbildīgu principu ievērošanas virzienā ir visai dabīga parādība, ko šie uzņēmumi arī dara.
Izpētes uzņēmuma Opimas apkopotie dati liecina, ka šogad pasaulē, neskatoties uz globālo pandēmiju, to pārvaldīto aktīvu apmērs, kuriem piemēroti ESG aspekti, sasniedzis jau 40,5 triljonus ASV dolāru, kas ir divreiz vairāk nekā pirms četriem gadiem un trīs reizes vairāk nekā pirms astoņiem gadiem. Ar šādu ieguldīšanu tiek sasaistīta liela daļa jaunās investoru naudas plūsmas. Šādai vilkmei palīdz arī politiskais spiediens un sabiedrības augošā vēlme likt vadīties pēc šādiem principiem. Savukārt PwC aplēses liecina, ka labākā scenārija gadījumā ESG fondu tirgus daļa Eiropā piecos gados pieaugs no 15% līdz 57%.
Visu rakstu lasiet 1.decembra žurnālā "Dienas Bizness"!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!