Sevišķi komercplatības kļūst par peļņu meklējošā kapitāla glābiņu; pasaulē cenas aug, bet ne Latvijā , pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Investīciju kompānija Blackstone Group un banka Wells Fargo gatavojas pamatīgam darījumam nekustamo īpašumu jomā ar Geleral Electric, raksta The Wall Street Journal. Paredzami 30 miljrd. USD vērtais darījums iekļaujas globālā tendencē, rekordzemo bāzes procentlikmju dēļ kapitālam meklējot kādus daudzmaz peļņu sološus aktīvus, kas šai gadījumā vēl arī papildus silda nekustamo īpašumu tirgu.
Mieru mammai
Darījuma iemesls GE pusē ir kompānijas vadītāja Džefrija Immelta mērķis samazināt meitas uzņēmuma GE Capital apmērus, ieskaitot nekustamo īpašumu portfeli, vērtē Bloomberg. Tieši nekustamo īpašumu burbuļa dēļ izraisītās finanšu krīzes GE Capital sagādāja riskantu situāciju mātes kompānijai. Kopš krīzes gadiem GE Capital ir atbrīvojies no miljardus USD vērtiem aktīviem, ieskaitot ārvalstu banku akcijas. GE stratēģija ir stiprināt biznesa ražojošo pusi. Ziņa par gaidāmo lēmumu likusi arī celties GE akciju vērtībai.
Demogrāfija ietekmē
Citviet pasaulē un arī Eiropā vērojamais cenu pieaugums komercplatībām Latvijā nav novērojams, DB saka nekustamo īpašumu kompānijas Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš. «Cilvēkiem nav pirktspējas, un mēs nevērojam, ka cenas būtu augušas. Arī jauni biroji netiek būvēti viena iemesla dēļ – cena ir tik zema, ka tas neatmaksājas. Vidējā komercplatības īres cena ir ap astoņiem EUR/m2.»
Jautāts, cik liela ietekme tajā ir šā reģiona iezīmei, ka šeit valdošā ir t.s. reālā ekonomika, nevis finanšu industrija, A. Zariņš ir ironisks: «Viņiem ir ekonomika, bet mums – reālā ekonomika.» Viņaprāt, ļoti izšķirīga arī šai ziņā ir iedzīvotāju turpinošā izbraukšana no Latvijas. «Citur ir lielas ekonomikas ar daudziem iedzīvotājiem, un aug arī biznesa centri lielpilsētās. Vācijā, Francijā, Anglijā un Skandināvijā cilvēki brauc vēl klāt, kamēr šeit notiek pretējais, un attiecīgi tas atspoguļojas nekustamo īpašumu tirgū.»
Privātās sarunās DB ir novērojis, piemēram, Ķīnas investoru pārliecību, ka nekustamo īpašumu cenām Latvijā gluži vienkārši ir jāaug. A. Zariņš par šāda spekulatīvā kapitāla klātbūtni ir skeptisks. «Cik tad nu viņi nopērk? Turklāt konkrēti ķīnieši pērk «lēto galu» ārpus Rīgas.» Viņš gan norāda, ka mājokļu segmentā atšķirībā no komercplatībām ir neliels cenu pieaugums.
Visu rakstu Nauda glābjas ofisā lasiet 13. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.