Eiropu sāk pārņemt jauns krīzes vilnis, kas ietekmēs arī Latvijas finanšu situāciju. Lai gan kopumā situācija izskatās labi, tomēr parādās recesijas vai stagnācijas pazīmes.
Šādā situācijā Eiropas Savienībai (ES) ir divi iespējamie rīcības scenāriji – vai nu jaunas naudas drukāšana, vai arī jostu savilkšana. Latvijai īpaši neizdevīgs ir otrs scenārijs, kas nozīmētu investīciju apjoma samazināšanos un esošo projektu iesaldēšanu, teikts bankas DnB NORD galvenās ekanomistes Lietuvā Jekaterinas Rojaki konferences «Uzņēmējdarbības vide Baltijas valstīs» ziņojumā «Ekonomiskās situācijas pasaulē, Baltijā un Latvijā raksturojums un prognozes,» raksta laikraksts Telegraf.
Jautājums ir tikai tāds – cik spēcīgs būs kritums. Latvijas ekonomiku glābt var lieli projekti, kuri piesaista ārvalstu investīcijas, bet par partneriem var būt ne tikai ES un NVS valstis, bet arī ASV un Ķīna. Tomēr jāpiezīmē, ka Latvija ir pēdējā vietā ES darba ražīguma un inovāciju ziņā. Šo problēmu nepieciešams nekavējoties atrisināt, konferencē stāstīja BDO valdes priekšsēdētājs Andris Deniņš.
Īpaši svarīga šajā ziņā ir Latvijas galvaspilsēta. Vislielākais investīciju apjoms Rīgā nāk no Igaunijas (760 miljoni latu), Zviedrijas (245 miljoni) un Dānijas (229 miljoni). Saskaņā ar Rīgas domes aprēķiniem – lai paaugstinātu pilsētas konkurētspēju, nepieciešams attīstīt tādas nozares kā biotehnoloģijas, ķīmiju un farmāciju, elektrotehnikas un elektronikas ražošanu, informācijas tehnoloģijas, metālizstrādes ražošanu un izglītību. Tieši šīm nozarēm būs lemts «izvest Rīgu nākotnē», raksta Telegraf. Rīgas attīstība palīdzēs arī citu pašvaldību izaugsmei.
Investori saskaras ar vairākiem riskiem, konferencē norādīja krīzes vadības konsultants Sergejs Vasiļjevs. «Uzņēmējdarbības riski tiek vērtēti trijos virzienos – valsts atbalsts iniciatīvām, iniciatīvu finansēšanas iespējas un nodokļi. Šajos virzienos Latvijai ir milzīgas problēmas,» stāstīja S. Vasiļjevs.
«Tāpēc investori dosies turp, kur ienesīgāk un drošāk. Ne ar kādiem šampaniešiem un burvestībām to nevarēs izmainīt. Kamēr mums uzņēmējdarbību smacē ar nodokļiem un finansējuma iespējas ir niecīgas, gaidīt investorus nav vērts,» auditorijai pavēstīja S. Vasiļjevs.