Nozares pārzinātāji iesaka eksportētājiem nelikt visas olas vienā grozā un sadalīt riskus eksportā uz Muitas ūnijas valstīm - Krieviju, Baltkrieviju un Kazahstānu.
Darbs pie Muitas ūnijas ir nopietns, liecina Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija. Ūnijas pamatā ir ideja balstīties uz katras valsts stiprajām pusēm, katrai specializējoties gan savstarpējā tirdzniecībā, gan pasaules tirgos, skaidro LTVC vadītāja Ingūna Gulbe.
Piemēram, Krievija par mērķi izvirzījusi nodrošināt 2020. gadā gaļas ražošanu līdz 600 tūkstoš tonnām, Baltkrievijas ziņā atstāts piens un piena produkti, bet Kazahstāna eksportē augļus, dārzeņus, zivis un citas preces. Savstarpējā specializācija jau šobrīd ir redzama, piemēram, Krievijas tirgū par nopietnu spēlētāju kļūst Baltkrievija, kas atstāj ietekmi arī uz Latvijas ražotājiem.
Valstī lielākā piena pārstrādes uzņēmuma a/s Rīgas Piena kombināts (RPK) valdes priekšsēdētāja Ināra Driksna skaidro, ka siera ražotāji šobrīd strādā ar mīnusiem, jo sieram cena ir būtiski nokritusies. Viens no iemesliem - Krievijas labās attiecības ar Baltkrieviju, kur bijuši lieli siera uzkrājumi un šobrīd Krievija esot pārpildīta tieši ar Baltkrievijas sieru. Krievijā tiekot realizēti arī Eiropā saražotie siera uzkrājumi, ko pārdod par neadekvātām cenām.
Arī RPK Krievijā šobrīd pārdod sieru ar zaudējumiem, jo pašu mājās piena iepirkuma cena ir augsta un neesot adekvāta, lai eksportētu industriālos produktus. Taču, redzot kompānijas attīstības plānus, šķiet, ka Muitas ūnija un tās plāni RPK nebaida, jo pēc Krievijas investora Andreja Bezhmeļņicka piesaistīšanas aktīvi tiek investēts uzņēmuma modernizācijā un RPK cer arvien vairāk apgūt Krievijas tirgu, ko investors labi pārzinot. Šobrīd Krievija un Azerbaidžāna ir divi lielākie RPK eksporta tirgi, tie aizņem 25,7 % no apgrozījuma.