Pēdējā laikā Latvijā novērojama kāda interesanta, taču vienlaikus arī absurda tendence – aktīvi tiek diskutēts pa valsts drošības spēju palielināšanu, kas ir loģiski, ņemot vērā, ka dzīvojam līdzās divām agresorvalstīm, taču vienlaikus tiek it kā aizmirsts par muitnieku darbu, lai gan tieši no tur strādājošo speciālistu darba lielā mērā ir atkarīga Eiropas Savienības (ES) Austrumu robežas drošība.
Runa ir ne tikai par jau tradicionālo kontrabandas preču – cigarešu, alkohola un lielu nelegālas izcelsmes naudas summu kontroli, bet arī rūpīgu darbu, lai netiktu pieļauta sankcionēto preču pārvadāšana. Tā ir, ka politiķi, tostarp Finanšu ministrijas vadība, nelabprāt vēlas risināt šo jautājumu, jo tas dažus mēnešus pirms kārtējām Saeimas vēlēšanām var izrādīties nepopulārāk, nekā bārstīt skaistas frāzes, par nepieciešamību palielināt algas, piemēram, skolotājiem un mediķiem, vai arī palielināt minimālo algu valstī. Tomēr situācija šajā jomā ir neapskaužama un pat bīstama.
Lai saistībā ar Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu kontrolētu ES pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju ievērošanu, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldei ir jānodrošina visu sankcijām pakļauto preču veidu ievešanas un izvešanas pastiprināta uzraudzība. Tādējādi muitas amatpersonām ir būtiska nozīme Latvijas valsts iekšējās drošības garantēšanā un faktiski jāuzņemas atbildība par ES vienotā tirgus un sabiedrības aizsardzību.
Militārais konflikts ļoti lielā mērā izmainījis ne tikai kravu pārvietošanas maršrutus starptautiskajā tirdzniecībā, bet nepārprotami radījis drošības draudus gan Latvijas valstij. ES muitas dienesti, tostarp VID Muitas pārvalde, kā vienotas muitas politikas īstenotāji saskaras ar iepriekš nebijušu izaicinājumu – nepieciešamību pārorientēt muitas kontroli, liekot uzsvaru uz drošības aspektu. Muitas kompetencē līdz šim galvenokārt bija sektorālo sankciju piemērošana preču līmenī, taču šobrīd tai ir izvirzīti jauni pienākumi saistībā ar finanšu sankcijām fiziskām un juridiskām personām un šo personu darbības ierobežošanu, kārtojot muitas formalitātes. Valsts drošības garantēšanā būtiska nozīme ir arī starptautiskajās un nacionālajās sankcijās noteikto finanšu un civiltiesisko ierobežojumu izpildes uzraudzībai.
Kā redzams, atbildība ir milzīga! Tajā pašā laikā… Piemēram, šobrīd attiecībā uz VID muitas amatpersonām, kas veic kravas vilcienu, kuģu, lidmašīnu, pasta sūtījumu un transportlīdzekļu kontroli un kopā ar robežsargiem ir pirmās, kuras sagaida ieceļotājus mūsu valstī, rada pirmo priekštatu par mūsu valsti un veidot tās reputāciju, kā arī uzrauga sankcijām pakļauto preču veidu ievešanu un izvešanu, no 532 amata vietām 309 amata vietām ir noteikta mēnešalga… 866 eiro apmērā pirms nodokļu nomaksas.
Vienkārši lielākai darba samaksai nauda netiek piešķirta, nepārtraukti atrunājoties ar nepieciešamību reorganizēt muitas darbu, ignorējot faktu, ka pēdējo trīs gadu laikā ir izdarīts milzu darbs, lai uzlabotu uzņēmēju apkalpošanu, garantētu drošības prasību ievērošanu, kā arī novērstu korupcijas riskus. Vēl jo vairāk – finanšu ministrs tā arī nav atradis laiku, lai tiktos ar arodbiedrības pārstāvjiem un izrunātu muitnieku algu jautājumu.
Muitas amatpersonu atalgojums, jo īpaši minētajos apstākļos, ir nesamērīgi zems attiecībā pret pienākumiem un atbildību, un šis jautājums ir fundamentāli nozīmīgs un steidzamības kārtībā aktualizējams valsts drošības, kā arī ES drošības kontekstā. Nav pieļaujams, ka amatpersonām, kas strādā muitas kontrolē uz valsts robežas ar agresorvalstīm apstākļos, kad pastiprinās jebkādas to darbības savu mērķu sasniegšanai, mēnešalga tikai nedaudz pārsniedz valstī noteikto minimālo darba algu.