Kaut arī prasība apdrošināt savu civiltiesisko atbildību pret zaudējumiem, kurus bezpilota gaisa kuģis varētu radīt trešās personas veselībai, dzīvībai mantai vai videi, stāsies spēkā tikai no nākamā gada, nozares spēlētāji un apdrošināšanas kompānijas aicina dronu lietotājus izvērtēt iespējamos riskus un, iespējams, izšķirties par apdrošināšanu jau tagad.
Attiecīgajos Ministru kabineta (MK) noteikumos izvirzītās obligātās apdrošināšanas prasības skars bezpilota gaisa kuģus, kuru kopējā pacelšanās masa pārsniedz 1,5 kg. Taču jau kopš 2004. gada ir spēkā Eiropas Savienības regula, kurā ne visas Latvijā iesaitītās puses tomēr ir iedziļinājušās.
«Jebkurā gadījumā ir jāapzinās riski,» kurus var nodarīt arī par 1,5 kg vieglāki droni, kādus izmanto lielākā daļa lietotāju, norāda Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociācijas (LARPAS) pārstāvis Ilmārs Ozols. Viņaprāt, ir vērts iztērēt nelielu naudas summu jau tagad, lai būtu drošība gadījumā, ja nu kaut kas notiek. Sliktākā scenārija gadījumā – ja no drona nopietni cieš citi cilvēki, piemēram, masu pasākumos – var būt runa par tiesvedību un kompensācijām līdz pat mūža galam.
Tādēļ nevajadzētu pret dronu izmantošanu izturēties vieglprātīgi, un nav normāli, ja kāds masu pasākumā izvelk no somas dronu un sāk filmēt. Šādā gadījumā atbildība gulstas uz pasākuma organizatoriem, un teorētiski šādu filmēšanu, kas iepriekš nav saskaņota, būtu jāliedz, ja jūtaties nedroši. Ja vēl šāds drona lietotājs nav iegādājies apdrošināšanu, tad visa atbildība par iespējamu negadījumu gulsies uz pasākuma organizatoriem.
Visu rakstu Mudina apdrošināt dronus lasiet 10. maija laikrakstā Dienas Bizness.