Pār Pierīgā esošajām rindu mājām Vējziedi, kuru nosaukums var pārliecinoši pretendēt uz publiskajā telpā šogad visvairāk pieminēto citu jaunbūvju vidū, bez iespējamās korupcijas ēnu met vēl kāda. Dienas rīcībā esoši dokumenti atklāj smalku sistēmu, kā ekspremjera, topošā Eiropas Komisijas viceprezidenta eiro un sociālā dialoga jomā Valda Dombrovska (Vienotība) sievai Ārijai Dombrovskai un viņa bijušās padomnieces vīra Induļa Bukana uzņēmums SIA Land Development optimizējis nodokļus.
Visa pamatā ir divi atsevišķi līgumi, viens - par jaunbūvi, otrs - zemi, uz ko balstoties pircējiem pārdod īpašumus. Tādējādi ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) tiek aplikta tikai ēka, bet zemesgabals - ne, jo būvatļauja izsniegta līdz 2009. gada nogalei un atbilstoši likumam tas nav uzskatāms par apbūves zemi. Turklāt pirms pārdošanas tā piederēja privātpersonām - uz pusēm Dombrovskai un Bukanam, kas savai SIA Land Development šo zemi iznomāja.
Lai piemērojamais PVN būtu mazāks, mājokļus uzņēmums pārdevis zem pašizmaksas - ar zaudējumiem vidēji 35 procentu apmērā, savukārt zemes gabalus - ar būtisku uzcenojumu. Tādējādi tika piesmieti nodokļu iekasētāji un valsts, tajā pašā laikā zaudējumus no ēkas darījumiem biznesmeņiem kompensējusi ar uzviju pārdotā zeme. Var sacīt, ka ar vienu šāvienu nošauti nevis divi zaķi, bet gan visi trīs - uzņēmumam, pateicoties aprakstītajai saimniekošanas shēmai, piedevām visam neveidojās ar uzņēmuma ienākuma nodokli apliekamā peļņa, līdz ar to nenācās maksāt arī šo 15 procentu lielo nodokli. Sniegt komentārus Ārija Dombrovska kategoriski atteicās un nometa telefona klausuli.
Apstiprinājumu tam, ka SIA Land Development savu nu jau skandalozo projektu Dreiliņos tirgo, izmantojot augstāk aprakstīto shēmu, gūt tomēr izdodas. Jau nākamajā dienā pēc anonīmas intereses Vējziedus izdodas apskatīt klātienē. Īpašumu izrāda Dombrovska valdības vadīšanas laika juridiskā padomniece Sandra Bukane - tā pati, kura savam vīram daļēji piederošajai SIA Land Development aizdevusi vairāk nekā 150 tūkstošus eiro. Jāpiebilst, ka tikpat lielu summu aizdevis arī ekspremjers.
Bukane laipni paskaidro, ka iegādei pieejamas trīs no 13 rindu māju sekcijām. Divas no brīvajām gan šobrīd tiek iznomātas kādam uzņēmumam - tur iekārtots birojs. Apskatām gan šīs telpas, gan jau apdzīvotus apartamentus, kuru izrādīšanu Bukane iepriekš saskaņojusi ar jauno īpašnieku. Īsās ekskursijas laikā pa divstāvīgo mājokli tieku informēta gan par telpu izvietojumu, gan apkures sistēmu un citām projekta priekšrocībām. Kad apskate beigusies, Bukani pārsteidz jautājums, vai tiek sastādīti divi atsevišķi līgumi - ēkai un zemei, tomēr viņa ir atklāta: «Principā jau tiek slēgti divi līgumi.» Apskatītā mājokļa saimnieks iestarpina: «Katrā ziņā - iegūst jau viena persona kopīgi visu - gan zemesgabalu, gan apbūvi,» un Bukane viņu papildina: «Nu, ja - tieši tā!» Mājoklis ar pilnu apdari maksājot 1150 eiro par kvadrātmetru - kopsummā aptuveni 183 tūkstošus eiro. Uz atvadām paspiežot roku, Bukane iesaka apdomāt un pēc laika atbraukt uz apskati vēlreiz.
Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas dati rāda, ka krīzes un pēckrīzes gados tirgošana nevedusies raiti. Piecu gadu laikā izdevies pārdot tikai pusi no visām rindu mājām un arī summas bija zem tās, ko tagad sauc Bukane. Dārgākā cena, par kādu pārdota rindu māju sekcija, ir 175 tūkstoši eiro un darījums noticis pirms gada, savukārt pirms tam mājas tirgotas amplitūdā no 95 tūkstošiem līdz 152 tūkstošiem eiro.
Nekustamo īpašumu speciāliste, SIA CG Realty valdes locekle Milāna Skumbiņa, kura specializējusies jauno projektu attīstīšanas jomā, norāda, ka līdzīga veida shēmas, lai izvairītos no PVN nomaksas pilnā apmērā, iespējamas darot likuma robi: «Jaunbūvju attīstītāji meklē veidus, kā optimizēt nodokļus. Taču tas parasti tiek izplānots jau pirms celtniecības, nosakot objekta juridisko statusu, kadastra numuru dalījumu. Ir daudz nianšu un līdz ar to - arī veidu, kā izvairīties no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.»
Savukārt Valdis Dombrovskis, lūgts komentēt savas dzīvesbiedres uzņēmējdarbības metodes, pauž pārsteigumu. Šķiet, viņš jau pieradis saistībā ar Vējziediem taisnoties projekta pārkreditēšanas sakarā, tomēr, izdzirdot shēmas aprakstu, atbild: «Nē, atkal jau - šāda veida spekulācijām nekādā veidā nevar piekrist. Pats fakts, ka dzīvokļi un zem tiem esošā zeme tiek pārdota atsevišķi - tas tomēr ļauj izvairīties no nodokļa nomaksas, taču te ir jautājums par īpašuma tiesībām - kam pieder zeme, kam - ēkas.» Lai gan zeme un ēkas pieder vienām un tām pašām personām, tikai vienā gadījumā - uzņēmumam, bet otrā - privātpersonām, Dombrovskis neatzīst, ka tas ir nodokļu optimizēšanas veids, un liek noprast, ka juridiski viss esot korekti. Viņš piebilst - kā amatpersona esot pārliecināts, ka sieva savu biznesu organizē godprātīgi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 15.oktobra, numurā.