Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel) pieprasījusi atbalstu no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm gāzes vada projektam Nord Stream, ziņo Financial Times Deutschland.
Latvijā, Igaunijā pretrunīgi vērtētais gāzes vads, kas tiks būvēts pa Baltijas jūras gultni, pēc A. Merkeles domām ir nepieciešams, lai padarītu ES energoapgādi neatkarīgāku un drošāku. A.Merkele nosūtījusi vēstuli Eiropas Komisijas prezidentam Žozē Manuelam Barrozu (Jose Manuel Barroso) un komisijas padomes priekšsēdētājam no Čehijas Mirekam Topolanekam (Mirek Topolanek), kurš vēl pagājušajā nedēļā asi kritizēja gāzes vada projektu. Čehijas pārstāvis asi nosodīja Nord Stream projektu, uzsverot, ka tas veicinās Eiropas atkarību no Krievijas energoapgādes jomā. Tāpat šis projekts esot tiešs apdraudējums ES virzītajam alternatīvajam Nabucco projektam, kas paredz izbūvēt gāzes vadu no Kaspijas jūras dabas gāzes krājumiem, apejot Krieviju.
Vēstulē A. Merkele savukārt uzsver, ka ES nepieciešams nodrošināt dažādus energopiegādes avotus un ceļus. Tāpēc esot ļoti svarīgi, lai pilnīgi visas ES dalībvalstis atbalstītu iecerēto Nord Stream, kā arī citus gāzes apgādes projektus.
Tāpat Merkele uzskata, ka ES ar steigu jāizstrādā likumdošana un dažādi projekti, lai neatkārtotos gada sākuma notikumi, kad liela daļa Eiropas bija spiesta dzīvot bez dabasgāzes apgādes. Energokoncerniem un dalībvalstīm esot jāizstrādā plāns kā uzkrāt lielākas dabasgāzes rezerves un nodrošināt apgādi energokrīzes gadījumā. Tāpat ES dalībvalstīm esot jāsamazina importa enerģijas atkarība, piemēram, veicinot energoafektivitātes programmas mājsaimniecībās un ēkās.
Financial Times norāda, ka Nord Stream gāzes projekta ietvaros saduras daudzu ES valstu intereses. Baltijas jūras gāzes vadam, ko būvē Krievijas gāzes koncerns Gazprom un Vācijas kompānijas Eon Ruhrgas un BASF, jau sākot no 2011. gada jāpiegādā Vācijai un Eiropai līdz 55 miljardiem kubikmetru gāzes gadā. Polija un Baltijas valstis baidoties, ka tādējādi tās tiek izslēgtas no energoapgādes tīkla, izmisīgi pretojas šim projektam. Savukārt Zviedrijā un Somijā projektam pretojas iespējamo ekoloģisko problēmu dēļ.