Krievijas enerģijas ministrs Sergejs Šmatko asi kritizējis Eiropas Savienības (ES) noteikumus, kas paredz padarīt tās enerģijas tirgu daudz konkurētspējīgāku. ES enerģijas tirgus demokratizācija varētu apdraudēt cauruļvada South Stream projektu, vēsta The New York Times.
Krievijas enerģijas ministrs kritizēja ES leģitimāciju, kas paredz enerģijas kompānijām dalīt savu infrastruktūru ar konkurentiem. S. Šmatko paziņoja, ka šobrīd notiek inensīvas sarunas ar Eiropas Komisiju, un rudenī tiek paredzēts izzināt, kā šie noteikumi ietekmēs South Stream.
Projektu South Stream atbalsta Gazprom, Krievijas valstij piederošais dabasgāzes monopolists. Cauruļvads stieptos zem Melnās jūras, un apejot Ukrainu, piegādātu gāzi klientiem Eiropā. South Stream ir konkurējošs projekts ES piedāvātajam cauruļvadu projektam Nabucco.
Nabucco cauruļvads ir atbrīvots no ES paredzētajiem noteikumiem. Pagaidām vēl nav zināms, vai arī South Stream projekta vadītāji prasīs līdzīgus noteikumus.
South Stream cauruļvada atvēršana arī konkurentiem ievērojami ietekmēs rentablitāti, un, iespējams, varētu nopietni apdraudēt šī projekta īstenošanu, uzsvēra Marsels Krāmers, South Stream projekta izpilddirektors.
ES un Krievija varētu vienoties par regulējumiem, kas ļautu investoriem South Stream gūt adekvātu peļņu. Tomēr, lai panāktu vienošanos, abām pusēm būs pamatīgi jāstrādā, norādīja South Stream cauruļvada projekta prezidents.
Jau vēstīts, ka šī gada martā Krievija izskatīja iespēju atteikties no gāzesvada South Stream būvniecības, jo Turcija nebija devusi atļauju cauruļvada izbūvei tās teritoriālajos ūdeņos, cerot uz cenu samazinājumu gāzes piegādēm.