Mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums pēdējo trīs gadu laikā uzrāda stabilu izaugsmi, liecina Lursoft dati.
Ja vēl 2011.gadā vidēji viens mazkapitāla SIA apgrozījis 8529 eiro, tad pērn vidējais apgrozījums bijis jau 12,4 tūkstošus eiro, kas ir par 45,26% vairāk. 2011.gada vidējo apgrozījumu lielā mērā ietekmējis arī fakts, ka mazkapitāla SIA iespējams reģistrēt vien kopš 2010.gada maija, kas nozīmē, ka iepriekšējie gadi jaunajiem uzņēmumiem bijis iesildīšanās periods, kad pilnvērtīgi tiek iepazīta tirgus specifika, piesaistīti piegādātāji un klienti. Tiesa gan, lai arī mazkapitāla SIA vidējais apgrozījums ar katru gadu uzrāda aizvien labāku rezultātu, tas ir aptuveni divas reizes zemāks nekā valstī reģistrēto uzņēmumu vidējais rādītājs.
Atšķirībā no vidējā apgrozījuma, vidējā peļņa/zaudējumi uzrāda savādāku ainu. Atšķirībā no 2011.gada, kad mazkapitāla SIA strādājušas ar neitrālu rezultātu, pērn uzņēmumi finanšu gadu noslēguši ar 4 eiro zaudējumiem. Pētījums parāda, ka zaudējumiem ir tendence ar katru gadu palielināties.
Kopš 2010.gada maija kopumā Latvijā reģistrēti 43,8 tūkstoši mazkapitāla SIA, no kurām gan 1015 patlaban likvidētas. Nepilnos 7% mazkapitāla SIA vismaz viens no dalībniekiem nāk no ārvalstīm, tostarp 801 mazkapitāla SIA dalībnieks nāk no Krievijas, 574 no Lietuvas, bet 242 no Baltkrievijas.
Lai gan pamatkapitālu kopš reģistrācijas palielinājuši 19,9% no visām mazkapitāla SIA, Lursoft apkopotā informācija parāda, ka teju 39% no visām SIA ar samazinātu pamatkapitālu tā apjoms aizvien ir 1 Ls vai 1 Eur. No visām mazkapitāla SIA, kuras palielinājušas savu pamatkapitālu, 87,26% pēc palielināšanas kļuvušas par pilnvērtīgām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, jo to pamatkapitāls palielināts līdz 2000Ls (līdz 2013.gada 31.decembrim) vai 2800 eiro (sākot ar šā gada 1.janvāri).
Pēc palielināšanas vislielākais pamatkapitāls patlaban ir pērn dibinātajai SIA Meža salas Tourism Projects, kas nodarbojas ar ceļojumu biroju pakalpojumu sniegšanu. SIA Meža salas piederošā ceļojumu biroja, kurš līdz pat šā gada martam bijis zināms kā SIA Gold 67, pamatkapitāls pēc palielināšanas ir 8,618 miljoni eiro.
Otrajā vietā pēc pamatkapitāla apjoma ir SIA Legis Holding piederošais SIA Juridiskais birojs B&Š Partnerība ar 5,969 miljonu eiro pamatkapitālu, bet trešajā vietā ar 4,136 miljoniem eiro ierindojies SIA Disco Cosmetics, kas 2012.gada oktobrī savu darbību uzsācis ar nosaukumu SIA Acies.
Līdzīgi kā valstī kopumā, arī liela daļa mazkapitāla SIA savu pamatdarbību saistījušas ar mazumtirdzniecības jomu. Tāpat arī SIA ar samazinātu pamatkapitālu bieži izvēlas sniegt juridiskos un grāmatvedības pakalpojumus un iemēģināt roku būvniecības sfērā. Jānorāda, ka valstī kopumā populārāko nozaru galvgalī vēl bez mazumtirdzniecības atrodas arī operācijas ar nekustamo īpašumu, juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi, kā arī sauszemes un cauruļvadu transports.
2012.gadā SIA ar samazinātu pamatkapitālu apgrozījušas 434,093 miljonus eiro, kas ir 0,84% no kopējā apgrozījuma, ko attiecīgajā gadā apgrozījuši visi Latvijā reģistrētie uzņēmumi. Pērn mazkapitāla SIA īpatsvars kopējā apgrozījumā pieaudzis līdz 1,33%, uzņēmumi ar samazinātu pamatkapitālu apgrozījuši kopumā 681,34 miljonus eiro.
Apgrozījuma ziņā visveiksmīgākā pērn bijusi ar vairumtirdzniecību saistītā mazkapitāla SIA ČS Ring, kas 2013.gadā apgrozījusi 21,022 miljonus eiro, savukārt otrajā vietā ar 11,254 miljoniem eiro pagājušajā gadā ierindojusies Sergejam Panteļejevam piederošā SIA DSL. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka mazkapitāla SIA reģistrēta 2011.gada nogalē un nodarbojas ar degvielas, rūdas, metāla un rūpniecisko ķimikāliju vielu vairumtirdzniecības starpnieku darbību. Apgrozījuma lieluma ziņā trešajā vietā pagājušajā gadā ierindojies atkritumu un lūžņu vairumtirgotājs SIA Sebrs, kas 2013.gadā apgrozījis 9,787 miljonus eiro. Gada laikā uzņēmums savu apgrozījumu palielinājis teju 900 reižu.
No visām patlaban aktīvajām mazkapitāla SIA 2013.gadā vislielāko peļņu uzrādījusi 2011.gadā dibinātā SIA Barons Kvartāls, kas pagājušo gadu noslēgusi ar 1,562 miljonu eiro lielu peļņu pēc nodokļu nomaksas. Lursoft esošie dati rāda, ka uzņēmumā pagājušajā gadā strādājuši 10 darbinieki un tā vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Ivo Zonne, kuram pieder arī SIA Latvijas nami, SIA Ēdoles pils daļas un IK Baronskvartals.lv. Peļņas apjoma ziņā otra veiksmīgākā mazkapitāla SIA pagājušajā gadā bijusi Daugavpils SIA Alex Groupe, kuras peļņa pēc nodokļiem sasniegusi 273,9 tūkstošus eiro, bet trešajā vietā ar 254,18 tūkstošiem eiro ierindojies 2012.gadā reģistrētais SIA Ceļamkrāns no Gulbenes novada.
Lai gan vidēji katra mazkapitāla SIA pagājušajā gadā nodarbinājusi 2 darbiniekus, kas atbilst valstī vidējam rādītājam, starp daudzajiem uzņēmumiem ir vairāki, kuru strādājošo skaits mērāms desmitos. Tā, piemēram, no visām mazkapitāla SIA vislielākais darbinieku skaits pērn bijis būvniecības SIA AD Sign, kurā strādājuši 82 darbinieki, savukārt 63 strādājošos nodarbinājusi pagājušajā gadā reģistrētā SIA Vilonija, kas nodarbojas ar darba apģērbu ražošanu. No visām mazkapitāla SIA trešais augstākais darbinieku skaits bijis 2013.gada janvārī reģistrētaja SIA Dyninno, kurā aizvadītajā gadā strādājuši 56 cilvēki.