Rīgas un Pierīgas uzņēmumu vidējais apgrozījums pēdējo trīs gadu laikā bijis zemāks nekā valstī vidēji, liecina Lursoft dati.
Piemēram, 2011.gadā, kad valstī viens uzņēmums apgrozījis vidēji 24,799 tūkstošus eiro, Rīgas un Pierīgas uzņēmumu apgrozījums bijis par 17,17% zemāks. Šāda tendence saglabājusies arī 2012. un 2013.gadā, tiesa gan, ar katru gadu valsts vidējā rādītāja pārsvars pār Rīgas un tās apkārtnes uzņēmumiem sarucis. Aizvadītajā gadā viens Rīgas un Pierīgas reģionā strādājošs uzņēmums apgrozījis vidēji 22,767 tūkstošus, kamēr valstī viens uzņēmums strādājis ar vidēji 26,221 tūkstoša eiro apgrozījumu.
Rīga un Pierīga jau tradicionāli pulcē valsts lielākos uzņēmumus, kas uzskatāmi atspoguļojas arī reģiona uzņēmumu kopējā apgrozījuma rādītājā. Analizējot Rīgas un Pierīgas uzņēmumu kopējo apgrozījumu pēdējo trīs gadu laikā, redzams, ka kopš 2011.gada reģiona uzņēmumu apgrozījums audzis par 13,38%, palielinoties no 36,761 miljarda eiro 2011.gadā līdz 41,681 miljardam eiro pērn.
Kamēr citos reģionos vismaz pēdējā gadā uzņēmumi lielākoties uzrādījuši peļņu, Rīgas un Pierīgas uzņēmumu vidējais rādītājs bijis ar negatīvu zīmi. Lursoft izpētījis, ka reģiona vidējie zaudējumi aizvadītajā gadā veidojuši 26 eiro uz vienu uzņēmumu, kamēr valstī tie bijuši par sešiem eiro mazāki.
Vērtējot pēdējo trīs gadu tendenci vidējiem zaudējumiem samazināties, paredzams, ka līdzīga aina saglabāsies arī šogad, kā rezultātā Rīgas un Pierīgas uzņēmumi gadu varētu noslēgt jau ar nulli vai arī minimālu peļņu. Tiesa gan, kamēr reģiona uzņēmumu vidējais rādītājs pēdējos gados bijis ar negatīvu zīmi, Rīgas un Pierīgas uzņēmumu kopējā peļņa kopš 2011.gada augusi vairāk nekā divas reizes, pērn sasniedzot pat 1,047 miljardus eiro.
Pēc 2011.gada, kad Rīgā un Pierīgā jaunreģistrēto uzņēmumu skaits sasniedza vienu no augstākajiem rādītājiem pēdējo gadu laikā, divi nākamie gadi iezīmējušies ar zināmu stabilitāti. Lursoft aprēķini liecina, ka gan 2012., gan 2013.gadā reģistrēti aptuveni 12 800 jauni uzņēmumi, tiesa gan, redzams, ka šogad, līdzīgi kā citviet Latvijā, arī Rīgā un tās apkārtnē jauno uzņēmumu skaitam ir tendence sarukt.
Kopumā kopš 2010.gada galvaspilsētā un tās apkārtnē reģistrēti 58 559 jauni uzņēmumi, no kuriem 43,60% ir mazkapitāla SIA.
Līdz ar ekonomiskās krīzes beigām Rīgā un Pierīgā arī ievērojami sarucis likvidēto uzņēmumu skaits. Tā, piemēram, 2010.gadā reģionā likvidēti 6459 uzņēmumi, kas veido vairāk nekā 60% no šajā gadā jaunreģistrēto uzņēmumu skaita, savukārt jau nākamajā gadā, kas zīmīgs ar ievērojamo jauno uzņēmumu skaitu, likvidēto skaits samazinājies līdz 2192 uzņēmumiem. Lai arī pēdējos gados likvidēto uzņēmumu skaits ir nedaudz audzis, tas vairs nav atkārtojis 2010.gada rekordu, ik gadu konstanti turoties zem 3000 likvidēto uzņēmumu atzīmes.
Lursoft dati apliecina, ka Rīgas un Pierīgas uzņēmumos ārvalstnieki savas tiešās investīcijas iegulda labprātāk nekā reģionu uzņēmumos. To vislabāk parāda fakts, ka no visiem Rīgā un Pierīgā reģistrētajiem uzņēmumiem ārvalstu tiešās investīcijas piesaistījuši vairāk nekā 14% uzņēmumu, kamēr pārējos reģionos šis rādītājs svārstās robežās no 3 – 4,5%.
Atšķirībā no aizvadītā gada, kad lielāko ārvalstu investoru saraksta galvgalī ierindojās ASV, šogad naskākie uz investīciju ieguldīšanu Rīgas un Pierīgas uzņēmumu pamatkapitālā bijuši Lielbritānijas pārstāvji, kuri līdz š.g. 14.oktobrim reģiona uzņēmumos ieguldījuši 34,782 miljonu eiro lielas tiešās investīcijas. Salīdzināšanai – 2013.gadā no Lielbritānijas Rīgas un Pierīgas uzņēmumu kapitālos ieguldīti 20,194 milj.EUR.
Pārsteigumu nerada Krievija, kura tāpat kā pērn, arī šogad starp lielākajiem ārvalstu tiešajiem investoriem ierindojusies otrajā vietā. Jāteic gan, ka šogad ievērojami samazinājies ieguldīto investīciju apmērs – ja 2013.gadā Krievijas tiešās investīcijas Rīgas un Pierīgas uzņēmumos veidojušas 124,291milj.EUR, tad šogad 10,5 mēnešu laikā investēti vien 33,428 milj.EUR.
TOP 3 lielāko ārvalstu investoru sarakstu šogad noslēdz Kipra, no kuras kā izcelsmes valsts Rīgas un Pierīgas uzņēmumos šogad investēti 19,696 milj.EUR.
Līdztekus tirdzniecības nozarei, kas veido nedaudz vairāk nekā ceturto daļu no Rīgas un Pierīgas uzņēmumiem, reģiona uzņēmēji aktīvi iesaistījušies arī nekustamo īpašumu jomā, specializēto būvdarbu un juridisko un grāmatvedības pakalpojumu sniegšanā, liecina Lursoft veiktais pētījums.
Analizējot padziļinātāk tirdzniecības sfēru, jāsecina, ka straujāks uzņēmumu skaita pieaugums nozarē vērojams sākot ar mirkli, kad tika dota zaļā gaisma mazkapitāla SIA reģistrēšanai. Lursoft izpētījis, ka laika periodā no 2005.gada ik gadu reģistrēti aptuveni 1 700 jauni tirdzniecības uzņēmumi, savukārt jau 2010.gadā jauno uzņēmumu skaits šajā jomā palielinājās līdz 2 210 un turpināja pieaugt arī turpmākajos gados. 16,86% no visiem tirdzniecības uzņēmumiem savam pamatkapitālam piesaistījuši ārvalstu tiešās investīcijas.
Līdzīgi kā citos reģionos, arī Rīgā un Pierīgā reģistrēto uzņēmumu vidējais darbinieku skaits pēdējo gadu laikā bijis nemainīgs. Lursoft aprēķini liecina, ka vidēji vienā uzņēmumā tiek nodarbināti 2 strādājošie, savukārt kopējais darbinieku skaits reģiona uzņēmumos kopš 2011.gada audzis par 8,72%.
Lursoft aprēķinājis, ka Rīgā un Pierīgā reģistrētajos uzņēmumos 2013.gadā strādājuši vairāk nekā 490 tūkst.darbinieku, no kuriem 6% nodarbināti reģiona TOP 5 lielākajos uzņēmumos pēc darbinieku skaita.
Tāpat kā citos Latvijas reģionos, arī Rīgā un Pierīgā līdz ar mazumtirdzniecības nozares pārstāvjiem lielāko darba devēju sarakstā iekļuvuši gan transporta, gan veselības un pakalpojumu sniedzēji.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot pērn pelnošākos Rīgas un Pierīgas uzņēmumus!