Mainoties patērētāju paradumiem un dzīvesveidam, Maxima Latvija šogad plāno izstrādāt pārtikas ražošanas fabrikas konceptu, kuru turpmākajos septiņos gados īstenot.
«Visus šo gadus Maxima ir nozīmīgs pārtikas ražotājs Latvijā. Mēs ražojam gan salātus ar majonēzi, gan svaigos salātus, gan cepam tortes, bulciņas, ražojam karstos ēdienus, kurus mēs piedāvājam savās vitrīnās. Mēs esam auguši līdzi Maxima veikalu tīklam, un šobrīd ir situācija, ka pieprasījums ir lielāks nekā tas, ko mēs spējam piedāvāt, kā arī ir mainījies tirgus un patērētājs,» stāsta Maxima Latvija valdes locekle Kristīne Āboltiņa. Šī iemesla dēļ uzņēmums plāno būvēt Maxima pārtikas fabriku.
K. Āboltiņa norāda, ka patērētāji arvien vairāk vēlas pārtiku, kas ir gatava lietošanai. Lai arī majonēzes salāti joprojām ir populāri, tomēr ļoti strauji pieaug svaigo salātu pieprasījums, kā arī pieprasījums pēc vegānu un veģetāriešu pārtikas. Lai to visu varētu realizēt, uzņēmumam nepieciešamas papildu ražošanas telpas, tādēļ ieplānots būvēt jauno Maxima pārtikas ražošanas fabriku. «To, cik liela daļa pircēju ir veģetārieši un vegāni, ir grūti pateikt, jo mēs redzam kopējo pirkumu grozu, bet tas nenozīmē, ka visi ģimenes locekļi lieto šādu pārtiku. Ļoti bieži ir tā, ka kāds no vecākiem ir vegāns vai veģetārietis, bet bērniem tomēr tiek piedāvāti gaļas produkti. Vai arī otrādi – vecāki piekopj tradicionālo ēšanas kultūru, bet jaunā paaudze ir izvēlējusies sev citu dzīvesveidu. Mēs redzam, ka šo pārtikas produktu apjoms un pieprasījums pēc tiem ļoti strauji aug. Ja šodien tā joprojām ir niša, tad pēc kaut kāda laika tā vairs nebūs niša, bet veidos ievērojamu daļu no visa pārtikas piedāvājuma,» uzskata Maxima valdes locekle.
Lokāli un Baltijai
Šobrīd Maxima Latvija pārtikas ražošanā strādā vairāk nekā 400 darbinieku. «Šogad tiks izstrādāts pārtikas fabrikas koncepts, un tas tiks darīts sadarbībā ar Maxima Grupe, jo arī Maxima Lietuvā un Igaunijā strādā pie līdzīgiem projektiem. Tāpēc līdz gada beigām ir mērķis izstrādāt konceptu, kas atbildēs uz jautājumiem, kāds būs cehs, kur tas atradīsies, kā arī, uz ko tas specializēsies, – vai atsevišķi tiks sadalīti konditorejas un kulinārijas cehi vai viss būs vienots. No tā ir atkarīgs arī investīciju apjoms. Tālāk varēsim runāt par izvēlētajiem būvniekiem, projektētājiem, investīcijām un iekārtu piegādātājiem, tehnoloģiju izstrādātājiem un citiem iesaistītajiem,» komentē K. Āboltiņa. Vēl nav zināms, vai Maxima fabrikā saražotā pārtika būs paredzēta Latvijas tirgum vai arī Igaunijai un Lietuvai. Iespējams, kaut kas būs tikai lokālajam tirgum un daļa Baltijas mērogam. «Protams, mēs izmantosim sinerģiju no tā, ka mēs esam trīs Baltijas valstis un kopējais apjoms, protams, ir stipri lielāks. Līdz ar to ir vieglāk investēt un iegādāties tehnoloģijas, kuras atvieglo ražošanas procesu,» saka K. Āboltiņa.
Visu rakstu Pieprasījums mudina būvēt fabriku lasiet 15. februāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!