Valstij piederošās pilis jāiznomā, līdzīgie uzņēmumi jāapvieno, starpnieki jālikvidē - šādi lēmumi varētu tikt pieņemti pēc valsts kapitālsabiedrību un to meitasuzņēmumu lietderības izvērtēšanas.
Valstij piederošām kapitālsabiedrībām ir virkne meitasuzņēmumu, kurus iespējams pievienot, pārdot vai gluži vienkārši likvidēt. Maijā Ekonomikas ministrijai (EM) jānāk klajā ar to meitasuzņēmumu sarakstu, ko šādas izmaiņas skars, turklāt reformas varētu notikt arī pašās kapitālsabiedrībās.
Ar minēto sarakstu valdībai bija jātiek skaidrībā jau pērnā gada vidū, EM ministrus ar to iepazīstināja februārī, tomēr arī tad izrādījās, ka nepieciešama papildu izvērtēšana.
Tagad EM paspārnē strādā darba grupa, kas lemj, ko darīt ar valsts uzņēmumiem, to «meitām» un īpašumā esošajām daļām citās kompānijās.
Darba grupas vadītājs, EM valsts sekretārs Juris Pūce informē, ka secinājumi par meitasuzņēmumiem būs gatavi maija vidū, bet par kapitālsabiedrībām - maija beigās. Iespējamie rīcības virzieni attiecībā uz «meitām» jau ir zināmi, savukārt saistībā ar pašu kapitālsabiedrību restrukturizāciju vai likvidāciju skaidrības nav. J. Pūce norāda, ka atsevišķos gadījumos valsts uzņēmumi varētu pārtapt par aģentūrām vai iestādēm, jo būtībā pilda šādu organizāciju lomu.
Nepacietīgi partneri
Iespējams, no trijiem Finanšu ministrijas (FM) pārraudzības VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) meitasuzņēmumiem drīzumā atliks tikai SIA Veselības aprūpes nekustamie īpašumi un SIA Diplomātiskā servisa medicīnas centrs. Savukārt SIA VNĪ investīcijas likvidācija uzsākta jau pērn, bet SIA VNĪ pilis, visticamāk, sagaida līdzīgs liktenis.
Proti, VNĪ pilis nodarbojas ar Mežotnes un Igates pils apsaimniekošanu. Tā kā VNĪ šo īpašumu atjaunošanā un uzturēšanā ieguldījusi ievērojamus līdzekļus, FM rosina abas pilis iznomāt.
Iespējams, VNĪ pārdos arī savas daļas SIA Biznesa centrs Zaķusala. Šis uzņēmums tapa teju pirms trim gadiem, lai uzbūvētu daudzfunkcionālu konferenču centru. Valsts projektā piedalījās, uz 50 gadiem iznomājot zemi Zaķusalā, bet VNĪ šajā uzņēmumā pieder tikai 5% daļu.
Lai attīstītu vēl kādu biznesa centru, tapa arī SIA Biroju Centrs Ezerparks. Kopīgi ar SIA Mežaparks SPV tas tika dibināts, lai uzbūvētu biroju ēku, kas vēlāk tiktu iznomāta Valsts ieņēmumu dienestam un citām iestādēm. Jaunās ēkas būve gan nerit tik strauji, kā plānots, galvenokārt VNĪ kavēšanās dēļ, jo valstij pieejamo finanšu līdzekļu apjoms krasi samazinājies.
Mežaparks SPV, ko vada bijušais Rīgas mērs Gundars Bojārs, iepriekš solīja pret valsti vērsties tiesā, prasot 21 milj. Ls zaudējumu atlīdzināšanu.
Ezerparka pamatkapitāls ir 10,16 milj. Ls, kurā VNĪ līdzdalība veido 31,5%. Pašlaik FM izsvērusi visus par un pret un projekta virzībā ir vērojams progress - VNĪ solās līdz 1. maijam iesniegt savam biznesa partnerim VID ēkas tehniskās prasības.
Tomēr VNĪ nav vienīgais valsts uzņēmums, kas var lepoties ar ievērojamu nekustamo īpašumu portfeli. Vairākas ēkas Rīgā un reģionos, kā arī 18 loterijas biļešu tirdzniecības vietas pieder VAS Latvijas loto meitasuzņēmumam SIA Latloto nams, kas, piemēram, 2008. gadā strādāja ar 42 tūkst. Ls peļņu. Bet VAS Latvijas valsts meži ir vienīgais SIA Jaunmoku pils īpašnieks.
Vienīgais klients
Valsts kontroliere Inguna Sudraba norāda, ka meitasuzņēmumu lietderība tik tiešām ir jāizvērtē, jo atšķirībā no kapitālsabiedrībām to «meitas» valstij nemaksā dividendes. Tādēļ jāanalizē ekonomiskās attiecības, kas izveidotas starp valsts kompānijām un to īpašumā esošajām firmām: ja no tām tiek pirkti pakalpojumi, vai tos nav finansiāli izdevīgāk pirkt atklātā tirgū un vai šie pakalpojumi nav tādi paši vai līdzīgi mātesuzņēmumu pamatdarbībai.
Papildu risku iepriekš radīja arī tas, ka uz meitas uzņēmumiem neattiecās tie paši nosacījumi, kas uz valsts īpašumā esošajiem uzņēmumiem, piemēram, attiecībā uz atalgojumu. Tādēļ meitasuzņēmumus, iespējams, dibināja tikai, lai radītu amatus noteiktiem cilvēkiem.
Valsts kontrole 2007. gadā asi kritizēja Latvijas dzelzceļa restrukturizācijas procesu. Tā laikā tika izveidota arī a/s Pasažieru vilciens, kas savukārt pārņēma kontrolpaketi a/s VRC Zasulauks. Šī uzņēmuma, kura nosaukumā ietvertais saīsinājums apzīmē «vagonu remonta centru», otrs akcionārs ir a/s Rīgas vagonbūves rūpnīca. Valdībai iesniegtajā informatīvajā ziņojumā EM norāda, ka Pasažieru vilcienam veiktie pakalpojumi nodrošina 95-99% no VRC Zasulauks apgrozījuma. Tādējādi valsts uzņēmums ir praktiski vienīgais šīs kompānijas klients - lai samazinātu administratīvās izmaksas un pakalpojumu cenas, tiek rosināts atpirkt privātajam uzņēmumam piederošos 49% akciju un Zasulauku iekļaut Pasažieru vilcienā kā struktūrvienību.
2008. gadā Zasulauks guva 62 tūkst. Ls peļņu, bet gadu iepriekš - 379 tūkst. Ls peļņu. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 25 tūkst. Ls, tomēr iespējamā darījuma summa pagaidām nav zināma.
Mācību vairs nebūs
Izmaiņas varētu skart visus trīs a/s Latvijas pasts meitasuzņēmumus. Piemēram, SIA Mailmaster plānots reorganizēt un pievienot Latvijas pastam, bet par a/s Latvijas pasta nodaļu tīkls tālāko likteni vēl ir jālemj.
Latvijas pastam pieder 78% daļu vēl kādā uzņēmumā - a/s IT Latvija, kura sniegtie pakalpojumi mātesuzņēmumam ir teju vienīgie firmas ienākumi. Satiksmes ministrija norāda, ka šāda pakalpojumu pirkšana no atsevišķa uzņēmuma tikai sadārdzina izmaksas. Jārada informācijas tehnoloģiju struktūrvienība pašā Latvijas pastā.
Cita Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrība VAS Latvijas gaisa satiksme šķirsies no savas «meitas» SIA LGS Mācību centrs. Šī uzņēmuma darbība gan jau ir apturēta, un pērnā gada nogalē nolemts sākt tā likvidāciju.