Spuņciemā iedvesmojošā vietā ar skatu uz ainavu līdz pat Babītes ezeram top skaistas rotas. To autores Maijas Sējānes-Īles attiecības ar polimērmālu un rotu darināšanu sākās nejauši
«Vīrs (perkusionists Nils Īle) un es pirms gadiem septiņiem organizējām pirmo perkusionistu plenēru Gaiziņā – spriedām, ka varētu pārtraukumos mācīties darināt kādas afrikāņu rotas.
Vīra paziņa veidoja rotas no polimērmāla, un mēs viņu uzaicinājām uz plenēru kā pasniedzēju. Tā bija Līva Rudzīte, kura pirmā aizsāka polimērmāla mākslu Latvijā,» saka Maija. Kopš tā laika viņa aizrāvusies ar polimērmāla rotu darināšanu. «Šis plenērs mainīja manu dzīvi – pieslēdzos rotām, iepatikās un turpinu joprojām, tas ir mans ikdienas prieks un darbs. Etnoperkusiju plenērā Gaiziņā, kas notiks arī šā gada augustā, parasti dienā visi spēlē, bet naktī sēž ap rotu galdu. Līva vēl joprojām piedalās un vada darbnīcas, un piedalīsies arī šogad,» stāsta Līvas audzēkne, kura nu jau pati apguvusi materiālu un tā tehnikas un sasniegusi līmeni, kad pati var mācīt.
Atšķirība rezultātā
«Veidojamo masu var nopirkt jebkurš – grāmatnīcās, hobiju un mākslinieku piederumu veikalos,» stāsta Maija, piebilstot, ka daudzkrāsaino polimērmāla masu ražotāji ir vairāki, bet gan hobiju kursu dalībnieki, gan pasaules klases meistari izmanto vienu un to pašu – atšķirība ir rezultātā. «Augsta līmeņa rezultāts prasa nepārtrauktu tehnikas un iemaņu attīstīšanu. Daļa laika, ko es pavadu darbnīcā pie
rotām, ir veltīta eksperimentiem – 50% gatavas rotu un 50% jaunu tehniku apgūšanai. Reizēm paiet mēneši, kamēr uzķeru īsto paņēmienu. Ir tehnikas, kas ir visiem zināmas un atrodamas internetā, bet, ja gribas kaut ko savu un oriģinālu, tad ar atrodamo internetā nepietiek. Buros cauri, braucu arī mācīties uz meistarklasēm ārpus Latvijas,» viņa stāsta. Pagājušogad, pateicoties kancelejas preču vairumtirgotājam SIA Ūpis, māksliniece apmeklēja meistarklases Antverpenē, kur piedalījās polimērkeramikas mākslinieki no 19 valstīm, septembrī viņa plāno doties uz meistarklasēm Francijā.
Vieta meistaru plauktā
Materiāls kļūst arvien populārāks pasaulē, pat tiek pielīdzināts juvelierdarbiem – pasaules vadošie polimērmāla mākslinieki cenšas popularizēt to kā vienu no mākslas nozarēm, svarīgi, cik profesionāli ar to strādā. Maijai Sējānei-Īlei līdz šā brīža rezultātam ir pagājuši septiņi gadi, bet vēl ir ļoti daudz kur augt un ko attīstīt. Bet par gatava izstrādājuma trauslumu gan nav jāsatraucas, ja vien pret rotu pienācīgi izturas. «Cenšos visas rotas taisīt ar tukšiem vidiem, lai nebūtu smagas, tāpēc arī ir mānīgais iespaids – masīvas –, tomēr pietiekami vieglas, ar patīkamu svaru.» Rotas ir jānēsā un pārējā laikā jātur kastītē, tad nekas nevar atgadīties, arī valkātājai jāizturas ar cieņu pret savu rotu, skaidro māksliniece.
Rotu topa augšgalā
Auskarus pērkot visvairāk – tie ir lētāki par lielajām rotām, turklāt auskaru īpašniecēm patīk tos regulāri mainīt vai iegādāties jaunus. Nereti gadās, ka polimērmāla auskaru krāšņumu pamana un novērtē to skaistumu, bet baidās lietot – kur un pie kā pievilkšu? Māksliniece iesaka nemeklēt speciālas kombinācijas – auskarus var droši valkāt pie pavisam neitrālām drēbēm, līdz ar to izceļas gan auskars, gan valkātāja. «Ja ir divi dažādi polimērmāla auskaru pāri, uzreiz ir arī divi dažādi tērpi,» viņa atklāj savas garderobes noslēpumus. Otrs aksesuārs, turklāt derīgs gan dāmām, gan bērniem, gan, iespējams, arī kungiem, ir pogas. Pašdarinātas pogas ir gan pašas Maijas, gan viņas bērnu mēteļiem. «Turklāt tas ir visai ekonomisks variants, kā atjaunot garderobi – kādu laiku var iztikt ar vienu mēteli, sezonāli nomainot pogas,» viņa pajoko.
No hobija uz biznesu
Biznesā hobijs esot pārgājis pirms gadiem pieciem. Sākās ar visu radu un draugu izdaiļošanu, tālāk starts un pieredze Kalnciema ielas tirdziņā, kuru sarunāja draudzene. Pirms gada Maija izveidoja interneta veikalu – savā mājaslapā, šobrīd iemēģina arī pasaules tirgošanās platformu etsy.com. «Tajā esmu pavisam nesen, tā vēl nav līdz galam apgūta, tur visu laiku aktīvi jādarbojas – katrs dalībnieks pats sev menedžeris, un, ja pats visu laiku necenšas piesaistīt uzmanību, tad arī ir grūti pamanāms. Tas ir darbs, nepietiek ielikt bildīti un gaidīt brīnumus,» viņa stāsta. Arī cilvēka dabu grūti mainīt – vēlme visu aptaustīt rada nepieciešamību regulāri atrādīties tirdziņos un salonos, smukām bildēm ne vienmēr tic. Tas ir svarīgi arī pastāvīgo klientu satikšanai, publicitātei, jauni veikali bieži vien tirdziņos nolūko preces, iespējams, arī aprunājoties izzina klientu vēlmes. Ir pastāvīgās klientes, kas zvana un prasa, kur un kad būsi. Ir jābūt sastopamai.
Rotu laiks
Grūti novērtēt, cik laika aizņem vienas rotas izgatavošana, jo tās tiek veidotas paralēli – ir rotas, kas top dienām, bet, lai apgūtu tehniku, eksperimentējot paiet mēneši un pat gadi. «Veidojot jaunu rotu, cenšos rast jaunu tehniku un idejas, lai izpaustu tās nākamajās rotās, bet, ja nav iedvesmas, tad rotu veidošanu atlieku malā, jo tās jāveido īstajā brīdī un ar pacilātu garastāvokli,» stāsta māksliniece. Kad nav iedvesmas radīt ko jaunu, šo laiku viņa izmanto tehniskiem darbiem – slīpēšanai, pulēšanai utt. «Ar 24 stundām diennaktī nepietiek,» atzīst Maija. «Pašai jātaisa, jāorganizē un jātirgojas. Ja tā būtu masveida ražošana, varētu ņemt palīgus, bet, tā kā katra rota tiek veidota vai nu tikai vienā vai, labākajā gadījumā, dažos eksemplāros, tad var rēķināties tikai ar savu darbu. Ja veidotu rotas masveidā, iestātos rutīna un pazustu prieks tās darināt. Labi, ka ar papīru kārtošanu ir palīgi.» Ja vēlas veidot savu mazo biznesu, tad mūsdienu likumu un noteikumu apstākļos jāspēj būt cilvēkam orķestrim – gan grāmatvedim, gan tirgotājam, gan juristam un māksliniekam. Jautāta par individuāliem pasūtījumiem, māksliniece atzīst, ka radošās darbības sākumā tādiem piekrita, bet tagad cenšas izvairīties, jo patīk darīt to, kas pašai tajā brīdī šķiet vislabākais. Ir gatavotas pat rotu kopijas – viens no retajiem gadījumiem, kad bija jātaisa kopija, ir mammai (flautiste Baiba Jagere – red.) dāvātā kaklarota – Maijas Sējānes-Īles darbu reklāma uz skatuves grupas Menuets koncertos.
*-Maijas favorītkrāsa