Maijā, salīdzinot ar aprīli, lielākajai daļai Ekonomikas ministrijas (EM) apsekoto preču un pakalpojumu cena palikusi nemainīga – 85 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, liecina jaunākie cenu monitoringa rezultāti.
Cenu samazinājums ir novērots aptuveni 8 % gadījumu, savukārt cenu pieaugums ir novērots aptuveni 6 % gadījumu. Cenu izmaiņas lielākoties izskaidrojamas ar sezonas pārmaiņām un energoresursu cenu dinamiku pasaulē, skaidro EM.
Pārtikas produktu grupā visbiežāk cenu svārstības ir novērotas atsevišķiem labības produktiem, svaigām zivīm un zivju izstrādājumiem, piena produktiem, kā arī kafijai un atspirdzinošajiem dzērieniem. Atsevišķi izdalāma ir augļu un dārzeņu grupa, kur sezonalitātes ietekmē cenu izmaiņas ir konstatētas visiem grupā iekļautajiem produktiem, izņemot banānus. Šeit cenu samazinājums ir novērots āboliem un vīnogām, kā arī Latvijas gurķiem, Nīderlandes tomātiem un sarkanajiem pipariem. Savukārt, cenu pieaugums ir konstatēts svaigiem kāpostiem un kartupeļiem.
Pēdējos mēnešos vērojamais pasaules naftas cenu samazinājums atspoguļojas arī Latvijas degvielas cenās. Maijā degvielas cenas samazinājās par 2,6 % un kopš pagājušā gada decembra degvielas cenas ir samazinājušās jau par 3,7 %. Pašlaik pasaules naftas cenu lejupslīde ir nedaudz piebremzējusies, kas nozīmē, ka tuvākajos mēnešos arī Latvijā degvielas cenas samazinājums vairs nebūs tik būtisks kā iepriekš.
Cenu samazinājums ir novērots arī siltumenerģijas pakalpojumu grupā, taču elektroenerģijas un gāzes cenas ir palikušas nemainīgas, norāda EM.
Cenu dinamika ēdināšanas pakalpojumu sektorā neatspoguļo vienotu tendenci – atsevišķos gadījumos ir pieaugusi, piemēram, zupas Soļanka cena, savukārt svaigi spiestas apelsīnu sulas cena ir samazinājusies. Cenas abos virzienos ir svārstījušās arī viesnīcu pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem - viesnīcu gadījumā vairākumā gadījumu cenas ir pieaugušas, savukārt skaistumkopšanas pakalpojumiem tās ir samazinājušās.
Patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā eiro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No šī gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī, no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.
Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem. Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.