Aprīlī, salīdzinot ar marta ceturtā cenu monitoringa datiem, 84,5% preču pamata cena ir palikusi nemainīga, liecina jaunākie cenu monitoringa rezultāti.
Cenu pieaugums ir novērojams 8,7% gadījumu, savukārt 6,8% gadījumu cena ir samazinājusies.
Cenu svārstības galvenokārt ir skaidrojamas ar faktu, ka SIA Mego ir iegādājies veikalu ķēdi Iki un ievieš šajos veikalos savu cenu politiku, skaidro Ekonomikas ministrija. Vairāk ir produktu, kuriem cenas Iki veikalu ķēdē pieauga. Cenu kāpums bija vērojams daļai tabakas izstrādājumu, bet pārsvarā vienā tirgotāja ķēdē (Narvesen). Pakalpojumu cenas ir stabilizējušās, tomēr dažiem pakalpojumiem cenu svārstības joprojām tiek novērotas.
Aprīļa cenu monitoringa dati liecina, ka dārgākas atsevišķos gadījumos kļuvušas auzu pārslas, griķi, vafeļu torte, cūkgaļas šķiņķis, dažādas desas, svaigs lasis un krabju nūjiņas, kā arī dažādi piena produkti, eļļa, margarīns, kartupeļu čipsi, konfekšu kaste un piena šokolādes tāfelīte, garšvielas, tēja ūdens, sula un viskijs.
Cenas samazinājums savukārt atsevišķos gadījumos tika novērots dažādu veidu maizēm, kausētam sieram un sviestam, saldētiem dārzeņiem un kafijai.
Sezonalitātes ietekmē cena svārstījusies arī augļiem – pieaugusi banāniem, bet samazinājusies apelsīniem. Savukārt dārzeņu grupā lētāki kļuvuši gurķi, tomāti, kāposti un sarkanie pipari.
Aprīlī cenas nav mainījušās saimniecības precēm - veļas pulverim, trauku mazgājamajam līdzeklim un cauruļu tīrāmajam līdzeklim. Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, šampūns, dušas želeja). Cenas atsevišķos gadījumos pieaugušas tabakas izstrādājumiem, savukārt medikamentiem cenas svārstījušās abos virzienos.
Degvielas cenas Latvijā aprīlī saglabājās iepriekšējā mēneša līmenī (atsevišķos gadījumos bija vērojamas svārstības 1% apmērā). Saistībā ar joprojām nestabilo situāciju Ukrainas austrumos, pasaules naftas cenas, pēc krituma martā, aprīlī pieauga vidēji par 1%, sasniedzot februāra līmeni.
Aprīlī cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas, tomēr atsevišķi cenu svārstību gadījumi abos virzienos, kas varētu būt skaidrojami ar eiro cenu noapaļošanu, novēroti baseina un muzeja apmeklējumiem, autoskolu pakalpojumiem, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumiem.
No 2013.gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tika veikts reizi mēnesī, savukārt no 2013.gada 1.oktobra līdz šā gada 31.martam cenas tika novērotas četras reizes mēnesī. Sākot ar šā gada aprīli un līdz gada beigām cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.