Nolemts apvienot Latvijas Valsts radio un televīzijas centru un Valsts informācijas tīkla aģentūru. Ekonomisko apvienošanās lietderību vēl vērtēs kāds advokātu birojs, kas par to saņems 55 tūkstošus, vēstīja TV3 raidījums Nekā personīga.
«Klusi un bez plašām debatēm Satiksmes ministrija nolēmusi apvienot divus tās uzņēmumus - Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC) un Valsts informācijas tīkla aģentūru (VITA). Viens no tiem sācis nest zaudējumus un tā funkcijas esot nododamas otrai valsts kapitālsabiedrībai. Tomēr ekonomisko apvienošanās lietderību vēl vērtēs un to darīs nevis ministrijas vai valsts uzņēmumu amatpersonas, bet kāds advokātu birojs, kas par to saņems 55 tūkstošus latu. Konkursa īsais pieteikšanās termiņš, steigā formulētie uzdevumi un dažas ļoti specifiskas prasības, pēc Valsts kontrolieres domām, rada aizdomas, ka iepirkums organizēts konkrētam izpildītājam,» informēja Nekā personīga.
VITA 2008. gadu noslēdza ar pieklājīgu peļņu, vairāk nekā 140 tūkstošiem. Tomēr valsts iestādēm un arī privātiem klientiem pamazām atsakoties no VITA elektronisko sakaru un ar informācijas tehnoloģijām saistītiem pakalpojumiem, aģentūra esot sākusi nest zaudējumus. Tā apgalvo uzņēmumā. Satiksmes ministrija ilgi minstinājusies, ko darīt, līdz izlēmusi VITU pievienot LVRTC.
«Īpašnieks vēl nebija pieņēmis gala lēmumu, kad LVRTC savā mājas lapā izsludināja konkursu par juridiskajiem pakalpojumiem abu uzņēmumu apvienošanā. Kopējā iepirkuma summa – 92 tūkstoši. Nolikumu izņēma 12 pretendenti, savu piedāvājumu nedēļas noteiktajā laikā iesniedza tikai viens,» noskaidrojis Nekā personīga.
«Neviens no pretendentiem nesūdzējās, pagarinājumu nelūdza un LVRTC 16.decembrī slēdza līgumu ar vienīgo pretendentu - advokātu biroju BDO Zelmenis un Liberte. Viņu prasītā samaksa, nepārsniedzot 55 latu likmi par stundu, tika atzīta par saimnieciski izdevīgāko, jo ar ko salīdzināt nebija. Zelmenis un Liberte piekāpās valsts uzņēmumam un slēdza līgumu par mazāku summu nekā iepriekš bija izziņots - 55 190 latiem. Par iepirkumiem, kas pārsniedz 100 000 latu robežu jau kādu laiku jāziņo Finanšu ministram. Šis iepirkums tāds nebija,» norādīja raidījuma veidotāji.
Advokātu birojam pasūtīts izvērtēt, kādas būtu biznesa attīstības iespējas abus valsts uzņēmumus apvienojot. Kā arī šim mērķim nepieciešamo visu juridisko dokumentu sagatavošana.
Valsts kontrole, kas nesen pabeidza revīziju LVRTC un par tajā atklātajiem pārkāpumiem vērsās prokuratūrā, atzīst, ka šis gadījums kārtējo reizi parādot, ka centrs ļoti brīvi rīkojas ar saviem līdzekļiem. LVRTC uzdevis privātiem nodarboties ar uzdevumiem, kas patiesībā jāveic uzņēmumu valdēm un ministriju ierēdņiem.
Uzmanību šai konkursa nolikumā radot tajā ietvertās prasības. Nekā personīga sazvanītie pretendenti, kas bija ar nolikumu iepazinušies un vēlējās palikt anonīmi, atzina, ka daži punkti bijuši neizpildāmi. Piemēram, advokātu birojam bija jau jābūt pieredzei valstij piederoša telekomunikāciju uzņēmuma restrukturizācijas vērtēšanā un par to jāiegūst 3 klientu atsauksmes.
Zelmenis un Liberte advokātu birojā raidījumam Nekā Personīga atklāja, ka viņi iepriekš vērtējuši restrukturizācijas iespējas tieši VITA. Vai konkursa organizētāji, šo prasību iekļaujot nolikumā, to iepriekš zināja, paliek bez atbildes.
Šis advokātu birojam BDO Zelmenis un Liberte nav pirmais līgums ar LVRTC.
«Nav gluži tā, ka LVRTC būtu vienīgais valsts uzņēmums, kas ievērojamas naudas summas tērē juridiskiem ārpakalpojumiem. Latvijas valsts ceļi algojuši divus advokātu birojus par kopējo summu vairāk nekā 60 000 latu, lai realizētu Rīgas apvedceļa posmu pie Sēnītes. Tomēr nepārspētas pagājušā gadā, tāpat kā iepriekš, ir bijušas Parex bankai tērētās summas juridiskām konsultācijām – bez ikmēneša tēriņiem konsultantam Nomura, kura uzdevums ir palīdzēt banku pārdot, pērn privatizācijas aģentūra Parex sakarā maksājusi arī advokātu birojam Sorainen vairāk nekā 170 tūkstošus latu,» norādīja raidījuma veidotāji.