Situācija pārtikas ražošanas nozarē patlaban vērtējama kā apmierinoša, pauda Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure, tostarp komentējot Covid-19 līdzšinējās sekas uz nozari.
Viņa teica, ka palēnām atgūstas sektori, kam ārkārtējās situācijas laikā klājās grūtāk, piemēram, viesnīcu, restorānu un sabiedriskās ēdināšanas jeb HoReCa sektors, kas bija apstājies līdz ar tūrismu, slēgtajām skolām un bērnudārziem. Kopumā situācija nozarē stabilizējas. Līdz ar to lielie pārtikas ražotāji, kam bija "darba pilnas rokas" arī ārkārtējās situācijā, kad primāri bija jāapgādā vietējais tirgus ar produkciju, tagad var vairāk pievērsties eksportam.
Pēc Šures teiktā, kopumā pārtikas nozare joprojām turpina darbu pastiprinātas drošības apstākļos, ievērojot paaugstinātas higiēnas normas, nelaižot nepiederošas personas savās ražotnēs.
Viņa atzina, ka, rēķinoties ar apgrozījuma kritumu, daudzi uzņēmumi ir optimizējuši izdevumus mārketingam, reklāmām. Nozares uzņēmumi atceļ gada noslēguma pasākumus darbiniekiem, jo tik augstu risku ražotāji nevar atļauties. "Esam atveseļošanās stadijā, bet nezinām, cik ilgi tā turpināsies, vai nesekos kritiens atpakaļ," sacīja Šure, attiecinot to uz epidemioloģisko situāciju.
Komentējot pieprasījumu pēc Latvijā ražotās pārtikas, viņa atgādināja, ka ārkārtējā situācijā strauji pieauga pieprasījums pēc pārtikas produktiem ar garāko realizācijas termiņu. Patlaban ir tendence pircējiem kļūt izvēlīgākiem un pievērst uzmanību tam, ko pērk. Tostarp, iedzīvotāji meklē nacionālās pārtikas kvalitātes zīmes "Zaļā karotīte" un "Bordo karotīte" uz pārtikas produktu iepakojuma, kas apliecina produktu atbilstību paaugstinātām kvalitātes prasībām.
Vienlaikus viņa piebilda, ka, no otras puses, palielinās arī importa preču spiediens - tirgū ar pašmāju produkciju konkurē lētāks ārzemju ražotāju piedāvājums. Šajos apstākļos būtu svarīgi vietējiem iedzīvotājiem starp līdzvērtīgu ārvalstu un vietējo ražojumu izvēlēties Latvijas produktu, lai atbalstītu pašu valsts ekonomiku.
LPUF padomes priekšsēdētāja atturējās prognozēt Latvijas pārtikas ražotāju eksporta apmērus līdz gada beigām. Viņa vērsa uzmanību, ka Covid-19 pandēmijas ietekme joprojām ir liels nezināmais, kas jebkurā brīdī visu var apgriezt "kājām gaisā", īpaši, attiecībā uz eksporta tirgiem.
"Patlaban vēl pāragri spriest par reālajām tendencēm un sekām, kādas šis izaicinājums atstājis uz Latvijas pārtikas nozari, jo pusgada rezultātus uzzināsim vien rudenī," sacīja Šure.
LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu.