"2021. gada kontekstā ir svarīgs jautājums, kā uzvedīsies tirgotāji un jaunās ķēdes. Tirgū ienākot jaunam spēlētājam, varam sagaidīt kādas pārmaiņas. Ir skaidrs, ka vietējie ražotāji spēs nodrošināt Latvijā ražoto pārtikas produkciju, taču daudz kas būs atkarīgs no tirgotājiem un viņu izvēlētās politikas".
Tā, prognozējot 2021.gadu pārtikas nozarē, žurnālam Dienas Bizness norāda Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.
"Ja fokuss patērētāju piesaistei būs tikai un vienīgi zemākā cena, tā būtu bīstama tendence pārtikas nozarei un mūsu tautsaimniecībai. Cenas ziņā mūsu ražotājiem ir grūti konkurēt ar lēto importu un citu valstu ražotājiem, kuru vietējais tirgus ir mērāms miljonos. Konkurence būs sīva, lietuvieši ir agresīvi, Lidl vēlēsies iekarot savu vietu tirgū. Šādos apstākļos Latvijas pārtikas ražotājiem būs svarīga ne vien patērētāju, bet arī tirgotāju lojalitāte. Un patērētāji ir tie, kas var ietekmēt, kādas preces veikali izliek savos plauktos. No ražotāju puses varu teikt, ka mēs darīsim visu iespējamo, lai būtu konkurētspējīgi, ražosim kvalitatīvus produktus, bet sagaidām valdības atbalstu, lai citu valstu ražotājiem nav papildu priekšrocību," norāda I.Šure.
Sagaidāms, ka arī 2021. gadā pārtikas ražotāji apgūs un iekaros jaunus eksporta tirgus, tas ir ceļš uz attīstību, jo vietējais patēriņš ir ierobežots cilvēku skaita dēļ. "Mēs gaidām šo atveseļošanās periodu kā lielu iespēju, tiesa, ir bažas, ka atkal būs problēmas ar darbaspēku. Ja situācija atgriežas normālās sliedēs, atsākas tūristu plūsma, atdzīvojas HoReCa sektors, sākas atveseļošanās, tad ar ļoti lielu varbūtību varam sagaidīt, ka darbaspēka problēma saasināsies. Tas būs nopietns pārbaudījums, kā risināsim darbaspēka problēmu kopā ar valdību un situāciju valstī. Tomēr kopumā skats uz jauno gadu pārtikas nozarei ir samērā optimistisks un cerību pilns," atzīst I.Šure.
Nozares fokuss 2021. gadā būs uz eksportu, inovācijām un jaunu produktu izstrādi vērsts. "Protams, ka nozare ir cietusi no Covid-19 vīrusa, tāpēc ļoti svarīgi, lai Nacionālajā attīstības plānā un Nacionālajā industriālās politikas plānā būtu iestrādāti reāli, finansiāli atbalsta mehānismi, un tiem vajadzētu būt lielākiem, ja salīdzinām ar iepriekšējo periodu. Pagaidām tos vēl neredzam, tas rada satraukumu, bet skats uz 2021. gadu ir pozitīvs," secina I.Šure.