Finanšu ministrijas (FM) plāns no mazajiem un vidējiem lauksaimniekiem, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāji valsts budžetā, ik gadus papildus iekasēt 7,5 milj. Ls ir izgāzies.
Saskaņā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) rīcībā esošo informāciju par 2010.gadu Valsts ieņēmumu dienests (VID) no lauksaimniekiem iekasējis tikai 557 tūkst. Ls IIN, kas ir 7,5 % no plānotās summas. LOSP kategoriski bija pret šāda nodokļa ieviešanu un norādīja, ka tas nedos vēlamos rezultātus, kavēs saimniecību attīstību un radīs negodīgu konkurenci starp lauksaimniekiem, jo uzņēmuma ienākuma nodokļa maksātājiem atbalsts netiek iekļauts ar nodokli apliekamajā ienākumā.
Zemkopības ministrija ir uzklausījusi LOSP prasību, ka valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai nedrīkst iekļaut ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā, jo tas būtiski kropļo Latvijas lauksaimnieku konkurētspēju attiecībā uz pārējo ES dalībvalstu fona, tajā skaitā Igauniju un Lietuvu. Nevienā no mūsu kaimiņvalstīm atbalsta maksājumi netiek aplikti ar IIN. Ne tikai apstāklis, ka mūsu kaimiņvalstīs ar IIN netiek aplikti atbalsta maksājumi, Latvijas lauksaimniekiem arī IIN likme 25% apmērā ir visaugstākā - vienlaicīgi Igaunijā tie ir 21% un Lietuvā tikai 15% apmērā.
LOSP jau vairākkārt ir aicinājis Finanšu ministriju veikt izmaiņas normatīvajos aktos, saistībā ar nepieciešamajām izmaiņām likumā Par iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) nosakot grozījumus, kas paredz, ka atbalsta maksājumu summas, kas piešķirtas kā valsts vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, nav iekļaujamas maksātāja apliekamajā ienākumā. Līdz šim lauksaimnieku prasība no Finanšu ministrijas puses nav tikusi ņemta vērā un no 2010.gada šis atbalsts tiek aplikts ar IIN.
LOSP valdes loceklis, Latvijas Biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze norāda, ka lauksaimniecības nozarēm ir ļoti grūti konkurēt, jo saņemam vismazākos tiešos maksājumus Eiropas Savienībā. Diemžēl arī Latvijas negodīgā nodokļu politika attiecībā uz lauksaimniekiem šo situāciju tikai pasliktina un veicina saimniecību slēgšanu un mūsu iedzīvotāju aizbraukšanu uz ārzemēm. Lai uzlabotu lauksaimnieku stāvokli Finanšu ministrijai tāpat kā Zemkopības ministrijai ir jāuzklausa LOSP priekšlikumi un jāpalīdz mūsu lauksaimniekiem. Finanšu ministrijas atbildīgajām amatpersonām jāsaprot, ka, iespējams, ir jāsamazina valsts lielie izdevumi, nevis visu laiku jāpalielina nodokļu slogs iedzīvotājiem, tā LOSP.