Lai samazinātu izmaksas ziemas laikā, lietuvietis Romāns Ziabkins (Romanas Ziabkinas) atslēdza centrālo apkuri un tā vietā dzīvoklī uzstādīja lētāko elektrisko apkuri. Taču, saskaroties ar juridiska rakstura nedienām, viņam nācies atzīt, ka «izstāšanās no Padomju Savienības bija daudz vieglāka nekā atteikšanās no tās apkures sistēmas», raksta Associated Press (AP).
Pēc tam, kad R. Ziabkins atteicās no centrālās apkures, viņa māju apsaimniekojošais uzņēmums atteicās atzīt šo faktu un pieprasīja no viņa 25 tūkstošus litu (aptuveni 5,1 tūkst. Ls) par nesamaksāto apkures rēķinu.
R. Ziabkina gadījums ir visai neierasts, tomēr raizes par augošajiem apkures rēķiniem nomoka lielākās daļas Lietuvas iedzīvotāju prātus. Lai samazinātu apkures rēķinus, Lietuvā arvien biežāk novērojama tendence – no centrālās apkures cilvēki pāriet uz elektrisko apkuri.
Sevišķi apkures problēma aktualizējusies pēc 2009. gada, kad Lietuva slēdza tās vienīgo atomelektrostaciju (AES) un palielināja gāzes importu no Krievijas. Lietuva slēdza AES drošības apsvērumu dēļ, taču pašlaik valstij parādījies jauns bieds – Krievija, kas, pēc dažu kritiķu paustā, izmanto savu dominējošo stāvokli enerģijas nozarē, lai «iebiedētu» bijušās «vasaļvalstis», raksta AP.
Lai arī pasaulē novērojama vispārēja tendence gāzes cenām samazināties, Lietuvā dabasgāzes cena pēdējo septiņu gadu laikā uzlekusi pat par 450% - no 169 ASV dolāriem (aptuveni 87 latiem) līdz 769 ASV dolāriem (aptuveni 396 latiem) par tūkstoti kubikmetru gāzes. Pašlaik lietuvieši maksā aptuveni 540 ASV dolārus (aptuveni 278 latus) par tūkstoš kubikmetriem dabasgāzes no Sibīrijas – proti, par aptuveni 15% vairāk nekā Latvija un Igaunija, un par 25% vairāk nekā Vācija.
Lietuva pieprasījusi no Maskavas kompensāciju par valstij nodarītajiem zaudējumiem okupācijas laikā no 1945. līdz 1991. gadam, un pagājušajā gadā pieņēma Eiropas Savienības direktīvu ceļā uz enerģijas neatkarību pretēji Krievijas interesēm. Latvija un Igaunija šo direktīvu vēl nav parakstījusi un dabasgāzes cenas šajās valstīs ir zemākas, norāda AP. «Mēs uzskatām, ka Lietuvai būtu jāmaksā par piektdaļu mazāk nekā tagad,» norādījis Lietuvas premjers Aļģirds Butkevičs (Algirdas Butkevicius).
Papildus dabasgāzes cenu kāpumam liela daļa padomju laikā būvēto māju ir slikti izolētas, radot siltuma zudumus.
Ziņu aģentūra atgādina, ka apkures izmaksu kāpums izraisījis arī traģiskus un letālus gadījumus – savā mājoklī pagājušajā ziemā nosalis kāds 77 gadus vecs sirmgalvis, kā arī kāda 80 gadus veca sieviete, kuras līķis tika atrasts piesalis pie gultas.