Vienīgais veids, kā nodrošināt sabiedrības atbalstu valsts taupības pasākumiem, paredz politiķiem vispirms sākt ar savu algu samazināšanu, uzskata Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.
D. Grībauskaite, kas, amatā stājoties 2009. gadā, kad kaimiņvalsts uzsāka valsts tēriņu samazināšanas programmu, uz pusi samazināja savu algu, sarunā ar Euobserver atskatījās uz Lietuvas taupības pasākumiem.
«Mēs piemērojām augstākus griezumus lielākajām algām, bet zemākajām tika noteikti mazāki vai arī tās vispār netika samazinātas. Laika posmā no 2009. gada līdz 2012. gadam es atteicos no 50% savas algas. Ja [politiķis] demonstrē, ka arī viņš samazina savu algu, tas dod iespēju pierādīt, ka tas ir nepieciešams,» sacīja Lietuvas prezidente.
Komentējot Vācijas politiku, kas Eiropā ir stingrākā taupības politikas aizstāve, D. Grībauskaite atzina, ka viņai šķiet simpātiska Berlīnes nostāja. «Patlaban notiek zināma Vācijas demonizācija. Vācija nekad nav teikusi «tikai taupība». Vācija tajā pašā laikā veic arī dažādas reformas – viņu bezdarba rādītāji ir zemākie Eiropā,» uzsvēra Lietuvas prezidente.
«Problēma ir saistīta ar to, ka starptautisko aizdevumu lielākā daļa ir Vācijas iedzīvotāju nauda. Iedomājaties, jūs kādam aizdodat naudu. Vai jūs to darītu bez noteikumu izvirzīšanas? Tas pats ir arī ar Vāciju. Valdība ir atbildīga par Vācijas iedzīvotāju naudu. Jebkura palīdzība ir ar noteikumiem,» atzina Lietuvas prezidente.
Aizvadītā gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, Lietuvas ekonomika palielinājusies par 4%. Savukārt iepriekšējā ceturksnī kaimiņvalsts ekonomika auga par 4,4%. Tādējādi ceturkšņa ietvaros Lietuvas novērots ekonomikas izaugsmes kritums.