Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa 18.augustā pieņēmusi lēmumu nodot lietu pēc trīs Zolitūdes traģēdijā cietušo prasības pret Rīgas mēru Nilu Ušakovu (SC) un SIA Re&Re valdes priekšsēdētāju Aināru Pauniņu izskatīšanai Jūrmalas pilsētas tiesā.
Kā liecina ieraksts Tiesu informatīvajā sistēmā, lietu vērtēs tiesnese Dzintra Danberga. Tā nolikta izskatīšanai jau šī gada 2.decembrī. Iepriekš Zemgales priekšpilsētas tiesa šo lietu bija nolikusi izskatīšanai tikai uz 2016.gada 26.maiju.
Jau ziņots, ka prasība pret Ušakovu vērsta par viņa nepietiekamajām darbībām pēc Zolitūdes traģēdijas, lai noskaidrotu vainīgos un sauktu atbildīgās personas pie atbildības. Tikmēr prasība pret Pauniņu iesniegta par to, ka viņš ar savu faktisko rīcību kā Re&Re valdes priekšsēdētājs turpina nodarīt papildu morālo kaitējumu cietušajiem, piemēram, atrodoties Maldīvu salās, nevis piemiņas pasākumā.
Kā norādīts prasības pieteikumā, tas ir iesniegts par atvainošanos saistībā ar nodarīto morālo kaitējumu. Tāpat no prasības izriet, ka Pauniņš un Ušakovs nav darījuši visu iespējamo, lai Zolitūdes traģēdijas rezultātā radušās sekas prasītāju pārdzīvojumus maksimāli samazinātu, bet gan, gluži pretēji, viņu rīcība bijusi tāda, kas vēl vairāk pastiprina prasītāju ciešanas, tādējādi pēc traģēdijas radīto morālo kaitējumu vēl palielinot.
Tiek minēts, ka Pauniņš nav atvainojies prasītājiem par to, ka nedarīja visu iespējamo, lai novērstu notikumu un tā seku iestāšanos, kā arī Re&Re priekšsēdētājs nav vērsies pie prasītājiem, lai vienotos par to, kā varētu mazināt viņu morālās ciešanas, tāpat viņš nevis atvēl laiku, lai risinātu ar Maxima jumta nogruvumu saistītos sāpīgos jautājumus, bet gan atvēl savu laiku, lai apmeklētu dažādus izklaides pasākumus, tostarp modes skati, kā arī nav saucis pie atbildības tos sev pakļautos darbiniekus Re&Re, kuri varēja rīkoties tā, lai traģēdija nenotiktu.
Savukārt Ušakovs neuzņēmās atbildību par savā pakļautībā esošās būvvaldes darbību, kā arī nav saucis pie atbildības tās būvvaldes amatpersonas, kas nenodrošināja pilnīgu cilvēku drošību nogruvuma vietā visā būvniecības procesā. Tāpat Rīgas mērs nav ierosinājis izmaiņas normatīvajos aktos vai izdevis attiecīgus rīkojumus, lai šāda situācija pašvaldībā neatkārtotos arī turpmāk.
Ušakovs nav izveidojis kvalitātes kontroles sistēmu, lai būvvalde pašvaldības teritorijā ekspluatācijā nepieņemtu ēkas, kurām pastāv sabrukšanas risks, kā arī mērs savas privātās lietas izvirzījis augstāk par problēmjautājumiem, kas saistīti ar traģēdiju.
Jau ziņots, ka pērn 21.novembrī, iebrūkot lielveikala Maxima jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.