Valsts SIA Liepājas simfoniskais orķestris (LSO) vadība cer, ka jaunās valdības kultūras ministrs mainīs budžeta sadales sistēmu un panāks dotāciju apmēru, kas ļaus noturēt orķestra māksliniecisko līmeni.
«Kopš 2008.gada valsts dotācija orķestrim ir sarukusi vairāk nekā uz pusi,» preses konferencē sacīja LSO direktors Uldis Lipskis. Ja 2008.gadā valsts 89 cilvēku kolektīvam deva 1,3 miljonus latu, tad 2010.gadā orķestra kolektīvs bija samazināts līdz 73 cilvēkiem un dotācija bija tikai 613 tūkstoši latu. Pasaulē šāda līmeņa orķestrī ir ap 120 cilvēku, bet orķestru atbalstīšana ir katra lielāka uzņēmuma goda lieta, apgalvoja U. Lipskis.
Ar pērnā gada dotāciju un ap 100 tūkstošiem latu pašu ieņēmumu LSO spējis «puslīdz normāli elpot», atzina direktors. Taču dotācijas līdzekļu pietiekot tikai algām un komunālajiem maksājumiem. Koncertdarbībai jāpiesaista nauda projektu veidā, un līdz ar to plānotā koncertdarbība ir pakļauta nejaušu ekspertu lēmumam. LSO vadība cer, ka nākamās valdības kultūras ministrs veidos budžetu tā, lai profesionālie mākslas kolektīvi, kuriem ir valsts statuss, varētu regulāru koncertdarbību nodrošināt ikgadējā plānotā budžeta ietvaros, bet projektus vajadzētu rakstīt vien eksperimentāliem un ārpuskārtas projektiem.
Ievērojami sarucis arī atbalsts Starptautiskajam pianisma zvaigžņu festivālam – no 15 tūkstošiem latu 2008.gadā līdz 3000 latu pērn. Festivāls plānots arī 2012.gada pavasarī, taču nav zināms, vai budžets atļaus slēgt līgumus ar tiem pasaules līmeņa pianistiem, ar kuriem jau sāktas sarunas.
Vissmagāk samazinātais finansējums ietekmējis orķestra tehnisko nodrošinājumu. Šobrīd ir katastrofāls līdzekļu trūkums instrumentu atjaunošanai. Piemēram, viens no orķestra fagotistiem spēlē uz 100 gadus veca instrumenta, kurš esot uz izjukšanas robežas. Taču viens fagots maksā ap 50 tūkstošiem eiro, kontrafagots – ap 100 tūkstošiem eiro. Vairāki ārvalstu mākslinieki ir atbalstījuši LSO, atsakoties no honorāra, lai to ziedotu kāda instrumenta iegādei. Tomēr LSO joprojām nav normāla koncertflīģeļa, lai nodrošinātu Pianisma zvaigžņu festivāla norisi. Tāpēc orķestris plāno slēgt līgumu ar koncertflīģeļu ražotāju Fazzioli par sadarbību. Iespējams, ka Pianisma zvaigžņu festivāls jau nākamgad kļūs par Fazzioli pianisma festivālu.