Ceturtajam lielākajam ES vienoto platības maksājumu saņēmējam Dānijas kapitāla SIA Artis JP Liepājas rajona Gramzdas pagastā sīpolu raža nonovākta mirkst uz lauka, raksta laikraksts Kursas Laiks 12. novembrī. Vietējie iedzīvotāji dāņiem piederošos sīpolus vācot ne vien pašu vajadzībām, bet arī pārdošanai tirgū, vēstī laikraksts.
Otro gadu Gramzdas pagastā lauksaimniecības uzņēmums Artis JP audzē sīpolus un kartupeļus, arī pērn cilvēki tos zaguši, laikrakstam atzinis SIA Artis JP pārstāvis Guntars Zemītis. "Sāk ap Jāņiem un zog līdz vēlam rudenim. Zog ne tikai pašu patēriņam, bet arī tirgum," stāsta G. Zemītis. Bieži viesi Artis JP dārzeņu laukos esot kaimiņi lietuvieši.
"Jā, mēs, vietējie, tur visi esam bijuši. Atļauju jau neviens nav prasījis un arī saņēmis nav, bet kāpēc nepaņemt, ja sīpoli sapūst uz lauka. Praktiskais latvietis uz to nespēj nolūkoties. Dāņiem tie vienkārši nav vajadzīgi, bet mums noder, un lopi labi ēd. Nu jau otro gadu tiekam pie sīpoliem. Pērn vismaz kaut ko novāca. Kas palika pāri, to apara. Vienu gadu bija arī sarkanās bietes. Tās gan vāca, bet simtprocentīgi novākt viņi nevar. Mums izdevīgi. Mēs, vietējie, smejamies, ka varētu ķiplokus arī izaudzēt un atstāt uz lauka," stāstījusi kāda gramzdeniece.
Arī vairāki citi apjautātie gramzdenieki apstiprināja, ka dzirdējuši par dāņu saimniekošanas metodi – sīpoli uz lauka stāv līdz Mārtiņiem un ilgāk, bet graudus kuļ vēl oktobrī. G. Zemītis bilst, ka sīpoli bojā neaizies.
Nelabvēlīgi laika apstākļi, to, kāpēc ražas novākšanas darbi iekavējušies, skaidro G. Zemītis. Taču tas nedod tiesības to novākt citiem, norāda uzņēmums.
Vietējiem iedzīvotājiem ir skaidrojums, kāpēc Artis JP jau otro gadu nerūpējas, lai raža laicīgi būtu zem jumta. Uzņēmums ir viens no lielākajiem lauksaimniecības zemju īpašniekiem Latvijā, tas ir ceturtais lielākais ES tiešo maksājumu saņēmējs valstī. 2007./2008. gada sezonā Artis JP saņēmis gandrīz 342 tūkstošus latus, apstrādājot aptuveni piecus tūkstošus hektārus zemes. "Viņiem laikam pietiek ar maksājumiem," spriež kāds vietējais iedzīvotājs.
Ja lauksaimnieks saņem vienoto platību maksājumus, iestāda kultūru, ko ir norādījis, rudenī apstrādā zemi, bet izaudzēto atstāj uz lauka, tas nav pārkāpums, Kursas Laikam apstiprina Lauku atbalsta dienesta Kontroles departamenta direktores vietniece Anita Krūmiņa.
Lai arī kādi būtu iemesli sīpolu atstāšanai uz lauka, no biznesa viedokļa raugoties, būtu nepareizi ļaut tos novākt visiem, kas vēlas, pārdomās dalās kāds lauksaimnieks. Ja liels apjoms šādu sīpolu nonāktu tirgū, tas varētu pat uz pusi samazināt reālo sīpolu cenu. Lauksaimniekiem, kuri ieguldījuši līdzekļus to izaudzēšanai, tas būtu ļoti neizdevīgi. "Apšaubu arī apgalvojumu, ka sīpolus ir izdevīgi audzēt tikai tādēļ, lai saņemtu ES maksājumus. Zemes apstrādāšana prasa tik daudz līdzekļu, ka pelnīt no maksājumiem vien nav iespējams," spriež lauksaimnieks.