Aizvadītajā gadā valsts lielāko daļu kompensāciju izmaksājusi atlaistiem ierēdņiem, un visbiežāk tiesvedības pērn zaudēja Ieslodzījuma vietu pārvalde, Tieslietu ministrija un Valsts policija. Kopumā kompensācijās izmaksāti 107,5 tūkstoši latu.
Tā liecina Finanšu ministrijas pārskats par 2012. gadā saņemtajiem iestāžu lēmumiem vai tiesas nolēmumiem par zaudējumu atlīdzinājumu izmaksu no valsts pamatbudžeta.
Vislielākā summa (34,84 tūkstošu lati) no valsts budžeta pērn tērēta apmierinot sūdzības pret Tieslietu ministriju (TM). Lielākā summas daļa – 34,62 tūkstoši latu samaksāta bijušajai Tiesu administrācijas direktorei Ilonai Beierbahai par nesaņemto darba samaksu. Šādi noslēdzās tiesvedība, kas vilkās kopš 2006. gada, kam par pamatu bija prasība par 2006.gada maijā vairākos plašsaziņas līdzekļos publicēto informāciju par viņas atstādināšanu no amata un tā laika tieslietu ministra Guntara Grīnvalda izteikumiem, kuros viņš, atsaucoties uz Valsts kontroles secinājumiem, paudis uzskatu, ka TA vadītājas pārkāpumi kvalificēti kā smagi pārkāpumi, kas apdraud sabiedrības un tiesnešu uzticību TA un līdz ar to rada būtisku kaitējumu valsts civildienestam.
Aizvadītā gada nogalē Iekšlietu ministrija izmaksājusi 31,5 tūkstošus latu, atlīdzinot Pēterim Eglītim, kurš 2008. gadā ticis atvaļināts no dienesta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), nesaņemto darba samaksu 20 tūkstošu latu apmērā un ar to saistītos nodokļus – iedzīvotāju ienākuma nodokli 3,7 tūkstošu latu apmērā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 7,7 tūkstošu latu apmērā.
Zemkopības ministrijai pērn nācies maksāt 10,5 tūkstošus latu lielu kompensāciju sakarā ar ierēdņu skaita samazināšanu Valsts mežu dienestā atlaistajai Anitai Mežalei. Bijusī Valsts mežu dienesta darbiniece saņēmusi 5,7 tūkstošus latu, kā arī saistītos nodokļus – iedzīvotāju ienākuma nodokli 1,9 tūkstošu un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1,9 tūkstošus latu apmērā.
Pērn tiesa par prettiesisku atzina bijušā premjera Aigara Kalvīša lēmumu, ar kuru no amata tika atstādināts bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Aleksejs Loskutovs. Viņš saņēma morālā kaitējuma kompensāciju 1000 latu apmērā, kā arī kompensāciju par personīgo kaitējumu 500 latu apmērā un nesaņemto atalgojumu 2,9 tūkstošu latu apmērā, no kura tika samaksāti ar to saistītie nodokļi.
Savukārt Ārlietu ministrijai nācies maksāt iepriekš atteikto bērnu kopšanas pabalstu ministrijas Informācijas nodaļas vadītājam Emeriham Liepiņam 3,4 tūkstošu latu apmērā un ar to saistītos nodokļus.
Lielu daļu no atlīdzinātajām izmaksām veido valsts nodevas. Atlīdzības saņēmuši arī ieslodzītie, kuri sūdzējušies par ieslodzījuma apstākļiem – piesmēķētas telpas, slikta ventilācija, gaismas trūkums, atteikums īslaicīgi atstāt cietuma teritoriju utt. Tāpat atlīdzības maksātas par iestāžu atteikumiem uzsākt sūdzību izskatīšanu, atteikumiem reģistrēt reliģiskas organizācijas u. c.
Ievērojamas summas maksātas arī apmierinot sūdzības pret Iekšlietu ministriju (32,17 tūkstoši latu), Zemkopības ministriju (10,58 tūkstoši), Valsts kanceleju (7,3 tūkstoši), Ārlietu ministriju (6,6 tūkstoši), Ieslodzījumu vietu pārvaldi (6,5 tūkstoši), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (3,2 tūkstoši), Labklājības ministriju (1,3 tūkstoši), Izglītības un zinātnes ministriju (1,2 tūkstoši) un Valsts ieņēmumu dienestu (1,2 tūkstoši latu).
Biežāk tiesvedībās zaudējušas Ieslodzījuma vietu pārvalde, Tieslietu ministrija, Valsts policija un Iekšlietu ministrija. Savukārt ievērojamākās kompensācijas saņēmuši atlaistie ierēdņi. Tā atlaistā Tiesu administrācijas direktore atlīdzinājumā saņēmusi nesaņemto darba samaksu 19 tūkstošu latu apmērā, un ar to saistīts nodokļus – iedzīvotāju ienākuma nodokli 6,3 tūkstošu latu apmērā, kā arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas 9,2 tūkstošu latu apmērā.