Ik gadus miljoniem zivju mazuļu tiek palaisti lielajā dzīvē jeb Latvijas ūdenstilpēs, lai nodrošinātu vērtīgo zivju resursu ilgtspējību un daudzveidību publiski izmantojamos ūdeņos, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Zivju resursu mākslīgās atražošanas rīcības plāna nolūks ir arī mazināt antropogēnās ietekmes radītos zaudējumus un sekmēt ilgspējīgas zvejas un makšķerēšanas attīstības iespējas Latvijā. Nākošajā plāna izpildes termiņā no 2014. līdz 2016. gadam plānots papildināt Gaujas, Ventas un mazo upju baseinu zivju resursus, ielaižot 5,76 milj. zivju kāpuru, mazuļu un smoltu gadā. Tiks pilnveidota publisko ūdenstilpju ihtiofaunas struktūra un palielināta iekšējo ūdeņu zivsaimnieciskā produktivitāte, katru gadu ielaižot 30-46 milj. zivju kāpuru un mazuļu. No 2014. līdz 2016.gadam plānots nodrošināt Daugavas baseina zivju resursu pavairošanu, kompensējot HES kaskādes darbības izraisītos zaudējumus un papildinot zivju krājumus par 6,37 milj. kāpuru, mazuļu un smoltu gadā, tāpat tiks nodrošināts zivju resursu atražošanas efektivitātes zinātniskais novērtējums.
No valsts maka
Zivju resursu mākslīgās atražošanas un mazuļu ielaišanas pasākumu rezultātā zivju resursi tiek atjaunoti un papildināti par apmēram 550 tonnām gadā. Šis aprēķins balstīts uz izlaižamo zivju mazuļu vidējiem izdzīvošanas koeficientiem. Zivju resursu mākslīgās atražošanas rīcības plāns 2014.-2016. gadam tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem un a/s Latvenergo zaudējumu kompensācijas maksājumiem. Kopējais finansējums ir vairāk nekā 17 miljoni eiro un no tiem Latvenergo ikgadējā zivju resursu zaudējumu kompensācija veido vairāk nekā 860 tūkstošus eiro. Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstiņš stāsta, ka Latvenergo ir vienīgais uzņēmums, kas tiešā veidā valstij jeb Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam BIOR samaksā par zivju mazuļu audzēšanu un izlaišanu, tomēr ir arī citi uzņēmumi, kuru darbība negatīvi ietekmē zivju resursus, un tie maksā kompensācijas par zivju resursiem nodarītajiem zaudējumiem. Tās var būt gan ikgadējas, gan vienreizējas kompensācijas, un visas tiek ieskaitītas valsts budžetā Zivju fonda dotācijas veidošanai. Zaudējumus zivju resursiem un to kompensācijas apmēru nosaka, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem. «Privāto ziedotāju līdzdalība plāna īstenošanas finansēšanai nenotiek. Taču ir veiktas atsevišķas zivju mazuļu un kāpuru ielaišanas ūdenstil- pnēs papildus plānā paredzētajam. Tā ir pašvaldību iniciatīva, a/s Latvenergo papildu kompensācijas,» viņš turpina.
Visu rakstu Palīdz zivīm neizmirt lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.