Labāk zīle rokā nekā mednis kokā - pēc šī principa vadās attīstītāji, pašreizējos tirgus apstākļos piedāvājot jaunu mājokli īrēt, bet vēlāk - izpirkt.
Aptaujātie nekustamā īpašuma projektu attīstītāju kompāniju pārstāvji uzsver, ka pašreizējie apstākļi kreditēšanas tirgū, neziņa par rītdienu nesekmē mājokļu iegādi. Viens no instrumentiem, ar kā palīdzību atsevišķi attīstītāji mēģina iekustināt tirgu, ir piedāvāt mājokli īrēt ar iespējām to pēc gada, diviem izpirkt. Šādā gadījumā cilvēkam nav nepieciešamas VID izziņas, par pirmo iemaksu var kļūt samaksātā īres maksa. Savukārt attīstītājs tādējādi tiek pie pastāvīgas naudas plūsmas.
Spriežot pēc reklāmas katalogā Nekustamais īpašums, iespēju māju nomāt ar izpirkuma tiesībām par 1 000 latiem mēnesī (uz 24 mēnešiem) piedāvā ekociematā Trenči Babītes pagastā. Šādi paveroties iespēja iegādāties māju bez sākotnējās iemaksas. Ja māja neiepatīkas tik ļoti, lai to pirktu, varēs turpināt to nomāt.
Projekta Summertime mājaslapā lasāms, ka šajā projektā tiek izīrēti ar izpirkuma tiesībām 2 un 3 istabu dzīvokļi ar pilno apdari. Tiek norādīts, ka mājokļa izpirkuma gadījumā visa samaksātā ikmēneša īres maksas summa par gadu tiek ieskaitīta pirkuma cenā. Šie nav vienīgie piemēri tirgū.
Bez kredītsaistībām
Viņš spriež, ka pēc būtības šāda mājokļu īre/noma nav attīstītāju pamatbizness. Taču apstākļos, kad banku kredīti ir kļuvuši diezgan dārgi, lielai daļai nepieejami, ir samilzušas globālas problēmas, cilvēki ir pesimistiski, viņiem ir neziņa par nākotni - visi šie faktori nestrādā par labu tam, lai cilvēkiem rastos vēlme uzlabot savus dzīves apstākļus, iegādāties jaunu mājokli.
"Jauno mājokļu cena tuvojas pašizmaksai (bez apdares 900 - 100 eiro/m2 vai ar apdari - 1 300 eiro/m2), un cilvēki kaut ko skatās, bet vienalga viņiem ir psiholoģiski smagi pašreizējos tirgus apstākļos uzņemties saistības. Turklāt, ja ir vēlēšanās uzlabot dzīves apstākļu, normālos apstākļos varēja pārdot veco dzīvokli, šobrīd tas nav iespējams," G. Kramēns atgādināja.
Tāpēc arī Averts klientiem uz gadu piedāvā īrēt jaunus mājokļus, kur maksājums līdzinās mēneša bankas kredīta maksājumam. Šo summu dzīvokļa iemītnieks, kas izvēlas dzīvokli ar izpirkuma iespējām, maksā attīstītājam, nolīgstot to kā īres/nomas maksu. Ja klients ir apmierināts, pēc gada viņš var šo mājokli iegādāties vai turpināt to īrēt.
Ja izvēle ir mājokli pirkt, tad attīstītājs šo nomas maksu iekļauj pirkuma cenā - t.i., faktiski šādi nomaksātā summa varētu būt pielīdzināma t.s. pirmajai iemaksai. "Cilvēks neriskē, viņam ir iespēja jaunajā mājoklī pamēģināt dzīvot, saprast, vai tas ir tas, ko viņš patiešām vēlas, novērtēt, kas patīk, vidi, kvalitāti bez drakoniskām kredīta saistībām. Tas ir saprotams produkts," skaidroja G. Kramēns.
Pēc viņa teiktā, bankas vēl modelējot, kā pieslēgties darījumā, taču, viņaprāt, ja projektam šādi tiek piesaistīts klients, bankas risks faktiski samazinoties.
Interese ir
Pašreizējos tirgus apstākļos tas ir viens no risinājumiem, kā attīstītājiem turpināt darbību, cilvēkiem tikt pie mājokļa, - sacīja SIA Varavīksnes nami valdes priekšsēdētājs Uģis Vāverāns. Bankās naudu gandrīz nav iespējams dabūt vai arī, ja tas tomēr izdodas, nosacījumi ir daudziem neizdevīgi un grūti izpildāmi. "Mūsu piedāvājums interesē cilvēkus, un ir bijuši arī daži darījumi. Arī turpmāk piedāvāsim šo iespēju, līdz tirgus normalizēsies."
Kā stāstīja SIA NCC Konstrukcija Pārdošanas daļas vadītāja Andra Paškovska, arī NCC nav atmetusi domu piedāvāt klientiem slēgt pirkuma līgumus ar atlikto maksājumu (īri ar izpirkšanas tiesībām). "Šādu shēmu vajadzētu piedāvāt, jo lielākā barjera dzīvokļa iegādei ir grūtības dabūt kredītu, banku procenti ir augsti. Turklāt ņemot vērā, ka cilvēki nejūtas droši par nākotni, nestabilitāti darbā utt., pašlaik daudzi baidās, vai var uzņemties kredītsaistības, bet 2 gados to varētu izdarīt. Šī ideja līdz galam nav vēl izstrādāta, tāpēc mēs vēl to nereklamējam."